Kevesebb a fúzió és a cégfelvásárlás a régióban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Független Államok Közösségével (FÁK) kibővített közép-kelet-európai régióban a fúziós és cégfelvásárlási (M&A) piacon 2016 harmadik negyedévében mindössze 45 közepes méretű, 500 millió dollár alatti üzletet kötöttek, összesen 2,3 milliárd dollár értékben a BDO nemzetközi tanácsadó cég összesítése szerint. Ez a darabszámot tekintve 43 százalékos visszaesés az előző év azonos időszakához képest, ami az elmúlt 8 év legalacsonyabb teljesítménye.


A tanácsadó cég közleménye szerint továbbra is kivárás jellemzi a fúziós és cégfelvásárlási piacot a közép-kelet-európai régióban, a magyarországi piacon a tranzakciók többsége 50 millió dollár alatti, ami a térségen belül kicsinek mondható.

A magyar piacon elsősorban a TMT (technológia, média, telekom), az ipari – elsősorban autóipari -, valamint az ingatlanszektorban észlelhető erős aktivitás, és ez várhatóan az év hátralévő részére is jellemző lesz.

A BDO közölte: középtávon a magyar tranzakciós aktivitás egyik fő motorja az lehet, hogy miután a magyar középvállalatok egy részénél generációváltás vált időszerűvé, de az idősödő tulajdonosi kör sokszor nem tudja kinek továbbadni a vállalat vezetését, így a cégeladás mellett döntenek.  

 

A harmadik negyedévben a térségben az ipar és a vegyipar adta a felvásárlási ügyletek ötödét, ezt követi a kiskereskedelem, az üzleti szolgáltatások és a TMT. 

A régióban a legalacsonyabb üzletkötési szám ezúttal a pénzügyi szektorban volt, a 3 üzlet a piac 6,7 százalékát jelentette, a megkötött 3 üzletből 2 – a grúziai és lengyel pénzintézet – a régió legnagyobb üzlete közé tartozik.

Az BDO közölte, az elemzők az idei utolsó negyedévben növekedésre számítanak, a stratégiai vásárlók fogják dominálni a piacot, mert az organikus növekedés kilátásai korlátozottak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 2.

A GVH aktívan támogatja a magyar elnökség célkitűzéseit

A tiszta piaci verseny a gazdasági versenyképesség alapvető feltétele, az EU nyugat-balkáni bővítése pedig magyar nemzeti érdek, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) aktívan támogatja a hétfőn kezdődött magyar EU-elnökség célkitűzéseit – közölte a GVH hétfőn.

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.