Kiterjesztik az e-VÁM használatát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövő januártól minden bizonnyal a vám-árunyilatkozatokat feldolgozó rendszer (CDPS) behozatali vám-árunyilatkozatokat kezelő modulját felváltja a továbbfejlesztett e-VÁM, melyet eddig csak az e-kereskedelemben beérkező áruk vám-árunyilatkozatainak feldolgozása során használtak – közölte a pwc.

A fejlesztés eredményeképpen minden behozatali irányú vámkezelést a továbbfejlesztett e-VÁM rendszer fog feldolgozni, várhatóan 2023. január 1-től. Ugyanakkor a kiviteli irányú vámkezelésekhez kapcsolódóan továbbra is a CDPS-t kell alkalmazni, várhatóan 2023. november 30-ig.

Fontos kiemelni azt is, hogy információink szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a közelmúltban az új e-VÁM rendszer bevezetésével kapcsolatban halasztási kérelmet nyújtott be az Európai Bizottság részére annak érdekében, hogy kellő idő álljon a gazdálkodók rendelkezésre a tesztelésre és a bevezetésre. Tekintettel arra, hogy több európai uniós ország is nyújtott be derogációs kérelmet, könnyen elképzelhető, hogy a tervezett 2023. január 1-jei hatálybalépés későbbi időpontra fog módosulni – olvasható a pwc közleményében.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.