Lassabb növekedést vár a német kormány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább rontotta gazdaságnövekedési előrejelzését a német szövetségi kormány, szerdán bemutatott elemzése szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasága a korábban várt 1 százalék helyett 0,5 százalékkal bővülhet 2019-ben.

A világgazdasági konjunktúra jelentősen lehűlt tavaly óta, de a német gazdaság visszaesés nélkül vészeli át ezt a „gyengélkedést” – emelte ki berlini tájékoztatóján Peter Altmaier gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy prognózisuk szerint 2020-ban már ismét nagyobb mértékben, 1,5 százalékkal nő Németország hazai összterméke (GDP).

A kormány tavaly ősszel még 1,8 százalékos GDP-növekedést várt 2019-re, és másodszor módosította lefelé előrejelzését.

Peter Altmaier kifejtette: a „felszállópálya igen keskeny”, mert a folyami áruszállítást szinte megbénító 2018-as aszály és az üzemanyag-fogyasztási és károsanyag-kibocsátási értékek megállapítására szolgáló új nemzetközi szabvány (WLTP) körüli autóipari gondok miatt eleve nehéz helyzetben kezdődött az év. Az Egyesült Államok és Európa valamint az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktusok sora és a brit európai uniós tagság megszüntetésének (Brexit) elhúzódása tovább hátráltatja a jórészt exportra épülő német gazdaságot.

A miniszter hangsúlyozta, hogy „fel kell ébredni”, a növekedés idei lassulásának hatására a politikusoknak el kell gondolkodniuk arról, hogy miként lehet ösztönözni a gazdaságot.

Mint mondta, az adók, a járulékok és a bürokrácia további csökkentésére van szükség, és be kellene vezetni egy tehernövelési moratóriumot, vagyis tartózkodni kell a vállalatok és a háztartások terheit növelő intézkedésektől.

Kiemelte, hogy a belgazdasági helyzet továbbra is igen kedvező, a 83 millió lakosú országban az idén is nőhet a foglalkoztatottság, a munkaviszonyban állók száma a tavalyi 44,8 millióról 45,3 millióra emelkedhet, a munkanélküliségi ráta 5,2 százalékról történelmi mélypontra, 4,6 százalékra süllyedhet.

Az export a tavalyi 2 százalék után ismét 2 százalékkal nőhet, az import a 2018-ban regisztrált 3,3 százalék után 3,8 százalékkal bővül – áll az előrejelzésben.

A német GDP tavaly 1,5 százalékkal nőtt, a megelőző két évben rendre 2,2 százalékkal.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).