Lassabb növekedést vár a német kormány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tovább rontotta gazdaságnövekedési előrejelzését a német szövetségi kormány, szerdán bemutatott elemzése szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasága a korábban várt 1 százalék helyett 0,5 százalékkal bővülhet 2019-ben.

A világgazdasági konjunktúra jelentősen lehűlt tavaly óta, de a német gazdaság visszaesés nélkül vészeli át ezt a „gyengélkedést” – emelte ki berlini tájékoztatóján Peter Altmaier gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy prognózisuk szerint 2020-ban már ismét nagyobb mértékben, 1,5 százalékkal nő Németország hazai összterméke (GDP).

A kormány tavaly ősszel még 1,8 százalékos GDP-növekedést várt 2019-re, és másodszor módosította lefelé előrejelzését.

Peter Altmaier kifejtette: a „felszállópálya igen keskeny”, mert a folyami áruszállítást szinte megbénító 2018-as aszály és az üzemanyag-fogyasztási és károsanyag-kibocsátási értékek megállapítására szolgáló új nemzetközi szabvány (WLTP) körüli autóipari gondok miatt eleve nehéz helyzetben kezdődött az év. Az Egyesült Államok és Európa valamint az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktusok sora és a brit európai uniós tagság megszüntetésének (Brexit) elhúzódása tovább hátráltatja a jórészt exportra épülő német gazdaságot.

A miniszter hangsúlyozta, hogy „fel kell ébredni”, a növekedés idei lassulásának hatására a politikusoknak el kell gondolkodniuk arról, hogy miként lehet ösztönözni a gazdaságot.

Mint mondta, az adók, a járulékok és a bürokrácia további csökkentésére van szükség, és be kellene vezetni egy tehernövelési moratóriumot, vagyis tartózkodni kell a vállalatok és a háztartások terheit növelő intézkedésektől.

Kiemelte, hogy a belgazdasági helyzet továbbra is igen kedvező, a 83 millió lakosú országban az idén is nőhet a foglalkoztatottság, a munkaviszonyban állók száma a tavalyi 44,8 millióról 45,3 millióra emelkedhet, a munkanélküliségi ráta 5,2 százalékról történelmi mélypontra, 4,6 százalékra süllyedhet.

Az export a tavalyi 2 százalék után ismét 2 százalékkal nőhet, az import a 2018-ban regisztrált 3,3 százalék után 3,8 százalékkal bővül – áll az előrejelzésben.

A német GDP tavaly 1,5 százalékkal nőtt, a megelőző két évben rendre 2,2 százalékkal.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.