Mérsékeltebb növekedést mutat a novemberi beszerzésimenedzser-index


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke 54,7 az októberi 56,4 után, vagyis azt jelzi, hogy a válaszadók az előző hónaphoz képest kevésbé élénk bővülésről számoltak be – közölte csütörtökön a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A korábbi novemberi értékekkel összevetve az idei érték magasabb, mint az 52,7 pontos hosszú távú átlag és meghaladja az előző három év november havi értékeinek 53,2 pontos átlagát is.

A részindexek általában csökkentek, de túlnyomórészt bővülő tendenciára utalnak. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

A foglalkoztatottságindex értéke 0,7 százalékponttal alacsonyabb az októberinél, de bővülést mutat immár tizennegyedik alkalommal. A termelési mennyiség index szintén bővülést jelez, az index csupán 1,4 százalékponttal csökkent.

Az új rendelések indexe 1995 óta a legmagasabb novemberi értéket vette fel, de az előző hónaphoz képest szintén csökkent. Az 50,0 pont fölötti érték az új rendelések állományának emelkedését jelzi. A szállítási átfutási idő értéke 50 pont alatt továbbra is szűkülést jelez, az index értéke 2,5 ponttal emelkedett.

Az MLBKT jelentése ismertette: a vásárolt készletek indexe 3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző hónapban, de erős bővülést jelez. A külpiaci mutatók szintén bővülésről tanúskodnak. Az import és export folytatta a bővülési tendenciát, bár mindkét index minimálisan csökkent. A beszerzési árak emelkedése tartós, 3,3 százalékponttal magasabb az index értéke az októberihez képest.

A fellendülést mutató beszerzési mennyiség indexe 1,2 százalékpontos csökkenést mutat. A késztermékkészletek szintje hasonló mértékben csökkent, 1,3 ponttal alacsonyabb az előző havinál.

Forrás: Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).