Nagyobb profitot ért el az OTP a vártnál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OTP Bankcsoport az elemzői várakozásoknál nagyobb, az egy évvel korábbit 14 százalékkal felülmúló, 77,818 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el 2018 utolsó negyedévében, így a csoport éves adózott eredménye 318,322 milliárd forint lett, szemben az előző évi 281,339 milliárddal.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján péntek hajnalban közzétett, Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti jelentése alapján az OTP csoport konszolidált korrigált adózott nyeresége a vártnál kevesebb lett, 5 százalékkal, 62,503 milliárd forintra nőtt 2018 utolsó negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, az év egészében – 15 százalékos növekedéssel – 325,335 milliárd forintot ért el.

A jelentésben a pénzintézet a korrigált adózott eredmény javulását a robosztus üzleti aktivitással és volumen-bővüléssel, a mérsékelten szűkülő nettó kamatmarzzsal, továbbá a csökkenő kockázati költségekkel és a folyamatosan javuló portfólió minőséggel magyarázta.

Az utolsó negyedéves adózott eredmény az előző negyedévhez képest 33 százalékkal esett vissza, ami részben a szezonálisan és egyszeri hatások miatt magasabb működési költségek hatását, valamint némely országban a makrogazdasági kilátásokkal kapcsolatos paraméterek felülvizsgálatának hatását tükrözi – közölte a bankcsoport.

Az éves konszolidált korrigált adózott eredményen belül nagyságrendjénél fogva az OTP Core (180 milliárd), a DSK Bank (47,3 milliárd), a horvát (25 milliárd,) az ukrán (24,4 milliárd) és az orosz (16,4 milliárd) leánybankok teljesítménye emelkedik ki. Ezek közül az orosz leánybank profitja éves alapon csökkent, a többi országban viszont javult az adózott eredmény, kiemelkedő mértékben, éves viszonylatban 73 százalékkal az ukrán leánybanké.

Az OTP szerbiai és szlovákiai bankja veszteséges volt, miközben a romániai leányvállalat eredménye 27 százalékkal javult.

A 2018-as korrigált profiton belül a külföldi leánybankok eredményhozzájárulása az előző évi 35 százalékról 38 százalékra emelkedett.

A bankban 5 százalékot meghaladó befolyással (szavazati jog) rendelkező tulajdonosok voltak 2018 végén a Mol (8,64), a Kafijat Zrt. (7,49), az OPUS Securities SA (5,22), valamint a Groupama Csoport (5,16). A korábban több mint 8 százalékos szavazati joggal rendelkező Rahimkulov család kikerült ebből a körből.

Az OTP részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek. A papír csütörtökön 11 740 forinton zárt, 0,17 százalékkal gyengült az előző nap végéhez képest. Az elmúlt egy évben a legalacsonyabb ára 9 510 forint, a legmagasabb 11 970 forint volt, ami egyben történelmi maximum.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2019. február 6.

Moldovában terjeszkedik az OTP Bank

Az OTP Bank Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a Societe Generale Csoport moldáv leánybankja, a Mobiasbanca – Groupe Societe Generale S.A. (SGMB)87,85 százalékos részesedésének megvásárlásáról – közölte a pénzintézet szerdán a tőzsde honlapján.
2019. február 27.

Vegyesen teljesít a globális bankszektor

Egy évtizeddel a pénzügyi válságot követően a bankszektor egyre biztosabb talajt érezhet a lába alatt. A nyugodtabb időszakot az ügyfélélmény fejlesztésére és a működési hatékonyság javítására kellene felhasználniuk a bankoknak – derül ki a Deloitte Center for Financial Services 2019-es kitekintéséből, amely a nemzetközi bankszektor és a tőkepiacok folyamatait vizsgálta, olvasható a cég közleményében.