Nemcsak a koronavírus miatt fékez az építőipar Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az uniós költségvetési ciklus vége, az önkormányzati megrendelések visszaesése és a járvány együtt okozták az építőipar teljesítményének visszaesését – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.

Az első öt hónapban 5,6 százalékkal volt kisebb az építőipar teljesítménye a tavalyi év azonos időszakához képest – mondta az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerda reggel az M1 aktuális csatornán.

Koji László elmondta, a csökkenés hátterében nem a koronavírus-járvány áll, hiszen már tavaly is 12 százalékkal kevesebb volt a megrendelések mértéke.

A csökkenés oka inkább az, hogy az uniós forrásokat már „beépítették”, vagyis felhasználták, és jelenleg az új EU-s költségvetési ciklus kezdetét várják.

Ezzel párhuzamosan az önkormányzatok is „eltűntek” a piacról: körülbelül a felére esett vissza települések megrendelése – mondta Koji László, hozzátéve, ez részben a múlt évi önkormányzati választásokkal van összefüggésben, részben pedig a járványhelyzettel.

Kifejtette, jelenleg körülbelül 16 százalékkal kisebb az építőipar rendelésállománya, és „a vírusra 3-4 százalékot tudunk ráfogni”.

Szólt arról is, nagy reményeket fűznek a kormány gazdaságélénkítő programjához, és úgy látják az állami forrásokra szeptember-október környékén tudnak pályázni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.