Júliusban bővült az építőipar
Az építőipar termelése 3,4 százalékkal nőtt júliusban, éves összevetésben; az év első hét hónapjában az építőipar 5,3 százalékkal zsugorodott. A rendelésállomány még ennél is jobban esett.
Az építőipar termelése 3,4 százalékkal nőtt júliusban, éves összevetésben; az év első hét hónapjában az építőipar 5,3 százalékkal zsugorodott. A rendelésállomány még ennél is jobban esett.
Májusban az ipari termelés volumene 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,6 százalékkal mérséklődött. A kiskereskedelem forgalmának volumene – jelentős bázishatás mellett – a nyers adat szerint 12,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 12,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Csökkent az euróövezet építőipari termelése márciusban éves és havi összevetésben is – jelentette hétfőn az Európai Unió statisztikai hivatala.
Márciusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 9,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, amiben szerepet játszott a bázisidőszaki magas kibocsátás is – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Márciusban 21,9 százalékponttal lassult a mezőgazdaság termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a februári 27,0 százalékos emelkedéssel szemben – derül ki ugyancsak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
2023 januárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 2023 januárjában az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,2 százalékkal csökkent – erősítette meg kedden második becslése alapján a KSH.
2022 decemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építése 1,1 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 12,7 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 3,7 százalékkal kisebb volt a novemberinél – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ugyanakkor 2022-ben az előző évhez képest az ipari termelés 5,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbi, 9,5 százalékos növekedést követően. Ezen belül a három nemzetgazdasági ág közül a feldolgozóipar kibocsátása 5,8, az energiaiparé 1,2, a csekély súlyú bányászaté 9,0 százalékkal nőtt 2021-hez viszonyítva.
Az építőiparban a termelés visszaesését, a megrendelés-állomány csökkenését valószínűsíti az idén az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), ezeket a várakozásokat azonban a szövetség elnöke, Koji László szerint az idén is elérhető családi otthonteremtési kedvezmény (csok) mérsékelheti.
Az építőipari termelés volumene októberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 2,5 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint, szeptemberhez képest 1,8 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
Júliusban három százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve az előző havi 8,1 százalékos csökkenés után. A júniusinál 5,8 százalékkal nagyobb volt az ágazat szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Májusban az építőipar termelése 9,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületek építéséé 12,0, az egyéb építményeké 7,7 százalékkal nőtt.
Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,4 százalékkal emelkedett, mivel idén májusban kettővel több munkanap volt, mint a múlt évben – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az építőipar termelése 3,3 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest, a decemberinél 6,3 százalékkal volt kisebb a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
14,5 százalékkal nőtt az építőipar termelése az egy évvel korábbihoz képest – az épületek építése 19,7, az egyéb építményeké 9,7 százalékkal nőtt.
Munkanaphatástól megtisztítva 2,7 százalékkal mérséklődött a termelés a tavaly októberihez képest az ipari termelés – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal első becsléséből.
Szeptemberben az építőipari termelés 14,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az augusztusi 10,1 százalékot követően. Az augusztusihoz képest 4,2 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az alacsony bázis miatt ugrott meg az építőipar termelése júliusban.
27,8 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 3,5 százalékkal volt nagyobb a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított teljesítmény.
Júniusban az ipari termelés munkanaphatástól megtisztítva 18,6 százalékkal nőtt, amelyen belül a legnagyobb súlyú járműgyártás alig 0,8 százalékkal maradt el a két évvel korábbitól.
Az ipari termelés 22 százalékos növekedése érdemben hozzájárul a bruttó hazai termék, a GDP második negyedévi növekedéséhez – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Virovácz Péter, az ING Bank szakértője szerint az ellátási láncok akadozása gondot jelent. Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató, makrogazdasági üzletágának vezetője úgy látta a harmadik hullám már nem okozott bizonytalanságot.
Májusban az ipari termelés a munkanaphatástól megtisztítva 40,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések következtében alacsony szintet.