Októberben 0,1 százalék volt az infláció


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Októberben a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, szeptemberhez viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőttek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.


A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak éves összevetésben, ugyanakkor jelentősen csökkent az üzemanyagok ára.

A fogyasztói árak január-októberben átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához képest.

A szezonálisan kiigazított éves maginfláció októberben 1,5 százalékra emelkedett a szeptemberi 1,3 százalékról, az előző hónaphoz képest pedig 0,3 százalék volt az egy hónappal korábbi 0,1 százalék után.

Mináry Borbála, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor kiemelte: az éves növekedésben szerepet játszott az élelmiszerek árának (1,7 százalék) növekedése. Hozzátette, a háztartási energia árából pedig kikerült már a rezsicsökkentés hatása. (Szeptemberben a villamosenergia még 5,6 százalékkal olcsóbb volt, októberben viszont ugyanannyiba került, mint egy évvel korábban.)

Havi összevetésben is az élelmiszerárak (0,8 százalékos) emelkedése jelent meg a 0,2 százalékos növekedésben – mondta. A ruházati cikkek 2,3 százalékkal drágultak egy hónap alatt.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Tavaly októberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 1,7 százalékkal emelkedett októberben. Ezen belül az idényáras élelmiszereké – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 17,3, az étolajé 9,6, a tojásé 3,7 százalékkal nőtt. A tejé 9,8, a sajté 8,2, a sertéshúsé 2,5 százalékkal csökkent.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, ezen belül a tömény italok 9,9 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkek ára 1,8, a szolgáltatások 1,7, a ruházkodási cikkek 0,5 százalékkal drágultak.

A háztartási energia ára átlagosan 0,4, ezen belül a palackos gázé 13,9 százalékkal csökkent. Az egyéb cikkekért 6,3, ezen belül a járműüzemanyagokért 16,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Szeptemberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 0,8 százalékkal emelkedett októberben. Ezen belül a cukoré 4,1, a sajté 3,3, a csokoládé és kakaóé 2,4 a tejé 1,9, az idényáras élelmiszereké 1,7, a liszté 1,4 százalékkal nőtt.

A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 2,3 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,4, a szeszes italok, dohányáruké 0,3 százalékkal nőtt, a háztartási energiáé nem változott.

A szolgáltatások ára 0,2 százalékkal mérséklődött, ezen belül az üdülési szolgáltatásoké 1,3 százalékkal. Az egyéb cikkek ára átlagosan 0,2 százalékkal, ezen belül az üzemanyagoké 1,7 százalékkal csökkent.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Áprilisi növekedés az építőiparban: Mit jelent a csökkenő cégszám

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

2024. július 4.

160 milliárd forintos pályázati felhívás várható – érdemes felkészülni!

A Niveus Consulting Group szerint a K+F pályázatokra rendelkezésre álló források akár már 2025-ben elfogyhatnak, ezért a cégeknek érdemes minél előbb pályázniuk az innovációs projektekre. A pályázatok iránti érdeklődés rendkívüli, ezt jelzi, hogy a „2024-1.1.1-KKV-FÓKUSZ” pályázatot hat nap alatt le kellett zárni, mert a támogatási igények kétszeresen meghaladták az 50 milliárd forintos keretösszeget.