Optimistábbak a vezérigazgatók, de cégük hosszú távú fennmaradása miatt aggódnak


Az előző évhez képest több mint kétszeresére, 18-ról 38 százalékra nőtt azoknak a vezérigazgatóknak az aránya, akik a globális gazdaság növekedését várják a következő 12 hónapban, ugyanakkor a fokozódó technológiai és éghajlati nyomás miatt a vezetők 45 százaléka aggódik vállalata hosszú távú fennmaradása miatt – derül ki a PwC 27. Globális vezérigazgatói felméréséből.

A gazdasági visszaesésre számító vezérigazgatók aránya a tavalyi rekordmagas 73 százalékról 45 százalékra csökkent. Az inflációnak és a makrogazdasági volatilitásnak való kitettségtől 24 százalékuk tart, míg egy évvel ezelőtt 40, illetve 31 százalék volt ez az arány. A folyamatos konfliktusok ellenére a vezérigazgatók 18 százaléka érzi úgy, hogy vállalata mérsékelten vagy nagy mértékben kitett a geopolitikai konfliktusok kockázatának, ez az arány 7 százalékponttal alacsonyabb az előző évinél.

A belföldi kilátások kapcsán a világ legtöbb részén a vezérigazgatók inkább optimisták, mint pesszimisták. Ugyanakkor Nyugat-Európában csak 32 százalékuk számít növekedésére, 48 százalékuk visszaesést vár, és Észak-Amerikában is 31, illetve 52 százalék ez az arány.

A cégvezetők jellemzően az alkalmazotti létszám emelését tervezik a következő 12 hónapban, 39 százalékuk arról számolt be, hogy legalább 5 százalékkal növelnék dolgozóik számát.

A vezérigazgatók 45 százaléka úgy véli, hogy vállalata egy évtized múlva nem lesz életképes, ha a jelenlegi úton halad tovább; ez az arány 39 százalék volt egy évvel ezelőtt. A bizonytalanságot tükrözi az is, hogy a következő 12 hónapra a saját vállalatuk bevételeinek növekedését váró vezetők aránya 42-ről 37 százalékra csökkent.

A vezérigazgatók egyértelműen látják a potenciált a mesterséges intelligenciában, a megkérdezettek 70 százaléka gondolja úgy, hogy az jelentősen megváltoztatja az értékteremtés módját a következő három évben.

A felmérés szerint 58 százalékuk számít arra, hogy az MI javítja termékeik vagy szolgáltatásaik minőségét a következő 12 hónapban. A vezetők 41 százaléka várja az MI alkalmazásától a bevételek növekedését, 46 százalék számít a jövedelmezőség javulására. A PwC 2023. október 2. és november 10. között 105 országban és földrajzi területen 4702 vezérigazgatót kérdezett meg.

Forrás: PwC sajtóközleménye


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).