Pénzt önt a gazdaságba Matolcsy
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Olcsó, legfeljebb 2 százalékos kkv-hitelről, a kis cégek devizaadósságának könnyítéséről, és az MNB kötvényállományának leszállításáról döntött a Monetáris Tanács – jelentette be Matolcsy György, az MNB elnöke. A brit példa alapján született csomag erősítette a forintot.
A növekedés támogatására és a hitelezés bővítésére három intézkedésből álló növekedési hitelprogram indításáról döntött a jegybank monetáris tanácsa – jelentette be a testület eseti, csütörtöki ülését követően Matolcsy György jegybankelnök. Elmondta: az ülésen olyan lépésekről döntött a monetáris tanács, amelyek a következő évek magyar gazdaság- és monetáris politikáját kedvező irányba változtatják. A program előképe a brit jegybank „finanszírozás a hitelezésért” programja – tette hozzá.
Fejlesztési hitel 2 százalékért
Az első intézkedéssel mikro-, kis- és középvállalkozásoknak 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeretet biztosít a jegybank a kereskedelmi bankokon keresztül fejlesztési és forgóeszköz célokra, illetve uniós programok saját erejére. Az MNB a kereskedelmi bankoknak nulla százalékos kamattal nyújtja a forrást, amelyek legfeljebb 2 százalékos kamatot számíthatnak fel, amit esetleg 0,5 százalékos garancia-díj növelhet.
A programot először három hónapos próbaidőszakra, június elsejétől vezetik be. A kereskedelmi bankok döntik el, hogy hitelképes-e egy adott vállalat, és ennek a kockázatnak a kezelése továbbra is a bankrendszer feladata lesz, de a hitel az MNB mérlegében jelenik majd meg. Ez egyfajta kockázatmegosztást és gyorsított, egyszerű hitelfolyósítási folyamatot eredményez – mondta Matolcsy György.
Amennyiben a 250 milliárd forintnyi új hitel kerül a gazdaságba, akkor 39 százalékos adócentralizációval számolva 100 milliárd forinttal nőhetnek a költségvetés bevételei – közölte a jegybankelnök.
A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában annak érdekében, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének – olvasható az MNB közleményében, amelyet a Monetáris Tanács ülése után adtak ki.
Devizahitel-kiváltás kicsiknek
További 250 milliárdos keretből a kkv-knak devizahitel-kiváltó lehetőséget biztosítanak, aktuális árfolyamon, az előzővel megegyező kamatfeltételekkel, a devizatartalék terhére, legfeljebb a hazai bankok kkv devizahitel-állományának 15 százalékáig.
A jegybankelnök emlékeztetett: a kkv-hitelállomány 54 százaléka devizahitel.
Kérdésre válaszolva Matolcsy György elmondta: a jegybank mérlegfőösszege a kkv-hitelprogram és a devizahitel-kiváltó hitelintézkedés hatására 500 milliárd forinttal nőhet, ami nem jelentős a jegybanki mérlegfőösszeghez viszonyítva.
Mérlegképes Kreditkártya |
Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!
Rodin rendezvények – Transzferár szabályozás – 2013.04.18. További részletek itt.
|
Devizacsere csökkenti a tartalékot
A harmadik intézkedéssel a kéthetes MNB-kötvényállományt 4500 milliárd forintról 3600 milliárdra csökkentik, a devizatartalékokból biztosított devizacserével, amely 3 milliárd euróval csökkenti a devizatartalékot. Ezt a lépést – amelyről egyeztetnek a bankokkal – a magyar pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentésével, illetve a külső rövid lejáratú adósság mérséklésének szükségességével indokolta az MNB.
A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége – amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével – azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével – olvasható a jegybank által kiadott közleményben.
Jól fogadta a piac
Matolcsy György sajtótájékoztatójának kezdete után 15 perccel a korábbi 302-ról 304,5-ig gyengült a forint árfolyama az euróhoz képest. Később megnyugodtak a kedélyek, az euró árfolyama 300 forint alá csökkent, amire március 11-e óta nem volt példa.
|
Tűréshatáron belüli kockázatok
Matolcsy György hangsúlyozta, az intézkedéseknek „célzott és korlátozott, ám minden esetben kedvező hatásai lesznek a gazdaságra”. Egyben leszögezte, hogy a program kockázatai „tűréshatáron belül vannak”.
Az inflációs cél teljesülése és a pénzügyi stabilitás lehetővé teszi a kormány növekedési stratégiájának jegybanki támogatását. Magyarországnak növekedési fordulatra van szüksége – indokolta indokolta a jegybank növekedésösztönző programját a jegybankelnök.
A monetáris tanács „egységes, hatékony és együttműködő”, tagjai hasonlóan gondolkoznak a magyar gazdaságpolitika kérdéseiről – közölte még Matolcsy György.
Az intézkedéscsomagról bővebben itt tájékozódhat.
(Forrás: Adó Online, MTI)