Szabadtéri munka hőségben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elsősorban szabadtéren, tűző napon fizikai munkát végzők esetében (pl. építési, kivitelezési munkák, útépítés, útburkolás, mezőgazdaság) merül fel a nagy meleg káros hatásai elleni fokozott védekezés szükségessége – hívja fel a foglalkoztatók figyelmét a munkaügyi hatóság.

A nagy meleg káros hatásai napszúrást, hőség okozta ájulást, hőkimerülést, hőgutát okozhatnak, de másodlagosan hozzájárulhatnak a balesetveszélyes helyzetek kialakulásához is. Éppen ezért a munka megfelelő megszervezésével kell biztosítani a rendszeres pihenőidő beiktatását, amelyet lehetőleg hűvösebb, árnyékos helyen, megfelelő ülő alkalmatossággal ellátott körülmények között kell eltölteniük a dolgozóknak. Ahol erre nincs lehetőség, ott árnyékolással (pl. sátorlapok alkalmazásával) ellátott helyet kell a pihenőidő eltöltésére kijelölni, megfelelő ülő alkalmassággal ellátva. A folyadék veszteség pótlására legalább 14-16 fokos ivóvizet kell adni személyenként kiadott ivópoharakkal. Az előbbieken túlmenően a hőkimerülés, hőguta megelőzését egyéb eljárásokkal (a tarkót takaró fejvédő használata, könnyű, bő ruházatban történő munkavégzés, ahol azt a munka jellege megengedi, hideg vizes arc-, kézmosással történő hűsítő mosdás, stb.) biztosítani kell. A tűző napon felmelegedett tárgyak, munkaeszközök érintéséből adódó baleset- veszélyes helyzetek megelőzésére is gondolni kell (pl. elsődlegesen magasban végzett tevékenységek során).

Még nagyobb körültekintéssel a kritikus időszakban
A hőség riadó szempontjából kritikusnak tekinthető időszakban (11-15 óra között) a balesetveszélyes és/magasban végzett munkáknál fokozott körültekintéssel kell eljárni, pl. az egyedüli munkavégzés szabályait a lehetőségekhez képest módosítani ajánlott és javasolt szem előtt tartani az életkori sajátosságokat, valamint a szervezet alkalmazkodó képességét, az aktuális tűrő képességet. Elsősegélynyújtó helyeket kell kijelölni és az elsősegélynyújtás feltételeiről – különös tekintettel a hőségből adódó rosszul létekre -, kellő tájékoztatást kell adni. A munkavállalók figyelmét fel kell hívni arra, hogy az esetlegesen előforduló panaszok (pl. fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén a munkát azonnal hagyják abba és keressék fel a pihenő helyet, illetve szükség esetén az elsősegélynyújtót, vagy forduljanak orvoshoz.

Hőségfokozatok
A fenti szabályokkal összefüggésben érdemes megismerni az ÁNTSZ által elrendelhető hőségfokozatok szabályait is. Az első fokozat csupán figyelmeztető jelzés, amelyet akkor adnak ki, ha egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25°C-ot. A második fokozat már hőségriasztás. Ennek elrendelésére akkor kerül sor, ha az előrejelzés szerint a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri (vagy meghaladja) a 25°C-ot. Az ilyen magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent a lakosság számára, amely indokolja az egészségügyi ellátó rendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását.

A harmadik, legmagasabb fokozat a hőségriadó. E jelzést akkor rendeli el az ÁNTSZ, ha várhatóan legalább három egymást követő napra eléri a napi középhőmérséklet a 27°C-ot. Ez a kánikula helyzet, gyakorlatilag megfelel a rendkívüli időjárási helyzetnek (azon belül pedig a hőhullámoknak). Ilyenkor rendkívüli intézkedések elrendelését válhat indokolttá.

A zárt térben történő munkavégzés szabályait az Adóháló hírlevél 2011/28. számában olvashatják el.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).