Tizedével nőtt a felvásárlások száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) száma  Magyarországon 12 százalékkal nőtt 2014-ben az előző évhez képest, a piac becsült mérete pedig 18 százalékkal bővült. A befektetők elsődleges célpontjai továbbra is az IT és a technológiai vállalatok voltak – derül ki az EY legfrissebb M&A Barometeréből, amelyet csütörtökön ismertettek.


A 11 közép- és dél-európai ország piacát elemző barométer szerint Magyarország az ötödik legaktívabb volt az ügyletek számát tekintve, az élen Törökország, Lengyelország és Csehország áll.

Tavaly 102 ügylet valósult meg Magyarországon, a becsült hazai M&A piac értéke 1,5 milliárd dollárt tett ki. A régióban összesen 1304 tranzakciót hoztak nyilvánosságra tavaly, ezek becsült összértéke mintegy 38,5 milliárd dollár – ismertette Dezse Margaret, az EY tranzakciós tanácsadási szolgáltatások vezető partnere.

A tranzakciók számát tekintve az elmúlt öt év legjobb eredményét érte el 2014-ben a magyarországi M&A piac. A régiós tranzakciószámból Magyarország 8 százalékkal részesedett tavaly, míg egy évvel korábban 6 százalékkal.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A hazai felvásárlási piacot a belföldi ügyletek uralták, a tranzakciók 61 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A külföldiek által megvalósított ügyletek aránya 30 százalékra csökkent az előző évi 36 százalékról, míg a külföldre irányuló magyar felvásárlások aránya 5-ről 9 százalékra nőtt.

A külföldi vevők között továbbra is az amerikai befektetők állnak az élen, majd Nagy-Britannia és Németország következik, de érkeztek befektetők Csehországból, Lengyelországból, Norvégiából és Svájcból is.

Az ügyletek 33 százaléka az IT szektorban valósult meg, a telekommunikációs iparágra és az energetikai piacra az ügyletek 11-11 százaléka esett.

A tavaly megvalósult nagyobb tranzakciók közül a sajtótájékoztatón megemlítették a Central Fund által felvásárolt Sanoma Médiát, a Ringier és Axel Springer portfólióelemek VCP-hez kerülését, a Használtautó.hu 50 százalékának megvételét, illetve a Profession.hu eladását. Az energetika területén a Mol csehországi, szlovákiai és romániai benzinkút-vásárlásai számítottak a legnagyobb ügyletek közé.

Dezse Margaret elmondta, hogy összességében tavaly is folytatódott a 2011 óta tapasztalt pozitív trend. A cégeknél erősödött a bizalom, több készpénzzel rendelkeznek és javultak a finanszírozási lehetőségek is.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.