Tőke unió program kisvállalkozásoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tőke unió program néven a különböző finanszírozási formák, a tőke és a hitel egymásra épülését, egymást erősítő hatását, végső soron pedig az EU-s források hatékony lehívását elősegítő egyablakos pénzügyi szolgáltatást indít a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., az MKIK, valamint a VOSZ által tulajdonolt KA-VOSZ Zrt.

A Garantiqa gőzerővel intézi a program megvalósításához szükséges adminisztratív ügyeket, és a KA-VOSZ Zrt.-vel közösen kiképzi a hálózat munkatársait, a területi kereskedelmi és iparkamarák és a VOSZ pedig minden lehetséges csatornán tájékoztatja a vállalkozásokat a feltehetőleg januártól induló kezdeményezésről.

Nem válságkezelő programról van szó, de hozzájárul a kkv-szektor dinamizálásához – mondta a program indításának bejelentésekor Veres János pénzügyminiszter. A kormány a jelenlegi helyzetben legfontosabb feladatának a stabilitás megőrzését tekinti, ám eközben nem feledkezhet meg arról, hogy biztosítsa az előrelépés lehetőségét a magyar vállalkozások számára. A program olyan kezdeményezés, amely – ha beérik – nagyban hozzájárulhat, hogy a források előteremtésével a hazai kkv-szektor megvalósíthassa legjobb elképzeléseit.

Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke bejelentette, a KA-VOSZ Zrt. a Garantiqa Pont Tanácsadó Zrt.-vel közösen pénzügyi szolgáltató céget alapít, ezzel, valamint az általa koordinált országos kamarai és VOSZ-irodahálózat bevonásával járul hozzá a program sikeréhez. Ezek az irodák a program ügyfélszolgálati irodáiként is működnek majd, a vállalkozókkal történő közvetlen kapcsolattartás ezeken keresztül valósul meg.

A kis- és középvállalati szektor bajban van, és ha a hitelválság továbbgyűrűzik, még nagyobba kerülhet – jelentette ki Parragh László. Az MKIK elnöke ígéretet tett: a programot a legszélesebb körben ismertetik a szektor szereplőivel, mert fontos tudni, hogy némi utánajárással egy 50 milliós saját tőkéjű cég is megvalósíthat az ezen összeg többszörösére rúgó fejlesztéseket.

A program arra épül, hogy a különböző finanszírozási formák felerősíthetik egymást, a garancia pedig katalizátorként működhet a hitelezés során, különösen azóta, hogy a bankok kockázatviselési hajlandósága a nemzetközi pénzügyi válság miatt drámaian csökkent. A kockázati tőkével megerősített vállalkozó hitelképessége növekszik, s az ennek eredményeként megnyílt hitellehetőségeket önrészként felhasználva addig nem is remélt EU-s forrásokat nyerhet el. A programot ennek megfelelően öt cég – a Garantiqa Pont Tanácsadó Zrt. (GPT), a KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt., a Garantiqa Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., valamint a GPT és a KA-VOSZ által újonnan megalapítandó pénzügyi vállalkozás – menedzseli, de szükség esetén a finanszírozói oldalról bevonnak bármely bankot vagy kockázatitőke-társaságot.

A program lényege, hogy a vállalkozók hamarosan az ország 120 településének 208 pontján egyablakos ügyintézés keretében szaktanácsadást és részletes terveket kapnak tervezett forrásbevonásukhoz, sőt, fel is kutatják számukra a kölcsönt nyújtó bankokat, a befektetésre kész kockázatitőke-társaságokat, és segítenek eligazodni az uniós pályázatok között, azaz a vállalkozókat a szerződések megkötéséig „kézen fogva” vezetik, és minden forrás mögött ott áll a Garantiqa készfizető kezességvállalása. Ha az ügyfél a kapott javaslatot elfogadja, a tanácsadó elindítja a forrásszerzést, s ha kell, pályázatot ír, hitelkérelmet fogalmaz meg, tárgyal a kockázatitőke-alapokkal, vagyis a szerződéskötésekig menedzseli a konstrukciót. A program során a sok szereplő közül a vállalkozó csak a KA-VOSZ ügyintézőjével találkozik.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).