Új beruházási és gazdasági programok indulnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy 1400 milliárd forintos gazdaságélénkítő programot, egy ehhez kapcsolódó 2000 milliárdos beruházási programot és egy új, kisvállalkozói munkahelyteremtő- és megőrző programot jelentett be a gazdasági csúcson Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.

értelműen sikeresnek értékelte a csütörtöki gazdasági csúcsot Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Veres János pénzügyminiszter szerint pedig a tanácskozás megerősítette azt a kormányzati szándékot, hogy folytatni kell a strukturális reformokat – a két tárcavezető erről a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón beszélt.

súcson az ellenzéki pártok adó- és járulékcsökkentést, valamint az euró mihamarabbi bevezetését szorgalmazták. A szakszervezetek elutasították a bérek csökkentését, a kamarák zömmel támogatásukról biztosították a kormány 1400 milliárd forintos gazdaságélénkítési programját. A miniszterelnök nem fogalmazott meg új kezdeményezéseket, azt javasolta, hogy a kormány által előterjesztett gazdaságélénkítési programban állapodjanak meg, kérte, a munkavállalók és a munkaadók jussanak egyezségre a munkahelyek megvédéséről.

azdasági programok indulnak

Bajnai Gordon szerint sikerült átfogó támogatást szerezni abban, hogy Magyarország a rövid távú válságkezelés sikere után induljon el egy olyan úton, amelynek során a következő időszakban a gazdasági érdekképviseletek támogatásával és politikai megegyezés keresésével, nagyon gyors lépésekkel stabilizálják a gazdaság helyzetét, és versenyképesebbé teszik az országot. Ennek érdekében egy 1400 milliárd forintos pénzügyi-gazdaságélénkítő csomagot indítanak ezekben a napokban, ezt kiegészíti egy 2000 milliárd forintot meghaladó beruházási program, amely piacot teremt a Magyarországon működő vállalkozások számára, valamint egy olyan támogatás, amelynek révén mintegy 100 ezer kisvállalkozói munkahely megtartásához és 20 ezer új kisvállalkozói munkahely létrehozásához tudnak segítséget adni.

A csomag nagy részéhez elég a kormánydöntés

A csomag elemeinek nagy része nem igényel parlamenti jóváhagyást, az európai uniós pénzek átcsoportosítását a kormány Brüsszellel egyeztetve saját hatáskörében megteheti, szintén elindíthatja az 1400 milliárd forintos vállalkozásélénkítő csomagot, és ugyancsak nem kell parlamenti egyetértés a piacépítő, munkahelymegtartó programokhoz. Amihez fontos lenne viszont parlamenti és azon kívüli támogatást szerezni, az a hosszú távú adóreform, az önkormányzatok reformja, a korrupció visszaszorítása és a pártfinanszírozás kérdése – közölte Bajnai Gordon.

Veres János azt mondta: a költségvetési egyensúly megtartása mellett van csak lehetőség jelenleg adóreformra, a kormány a következő hónapokban az önkormányzati, az adó- és a szociális reform területén javaslatokat terjeszt az Országgyűlés elé. A pénzügyminiszter szerint a gazdasági csúcs megerősítette a kormányzati szándékot, hogy a strukturális reformokat folytatni kell, és azt a kormányzati álláspontot is, hogy a likviditás biztosítása Magyarországon rendkívül fontos a hazai vállalkozások működése és a pénzforgalom biztosítása érdekében.

Veres János elmondta, hogy a parlament előtt van az adóátrendezésről és adómérték-csökkentésről szóló javaslat is, ilyen az osztalékadó 35 százalékos mértékének eltörlése; ha sikerül többpárti egyetértést kialakítani, akkor a költségvetés egyensúlyának megtartása mellett a kormány támogatni fogja ezt. A lehívott IMF-hitelkeret nem része az 1400 milliárdos csomagnak.

A vállalkozói érdekképviseletek támogatják a programot

A gazdasági csúcson részt vevő vállalkozói érdekképviseletek, feltételekkel ugyan, de támogatták a Bajnai Gordon gazdasági miniszter által ismertetett, a kis- és középvállalkozókat (kkv) támogató programot. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy fogalmazott: készek kiállni a program mellett, és aktív részt vállalni annak végrehajtásában. A konjunktúra élénkítését, az uniós pénzek gazdaságfejlesztésre történő átcsoportosítását a kamarák régóta sürgetik. Parragh szerint a gazdasági problémákra csak a reformok végrehajtása jelenthet hosszú távú megoldást. Az elnök úgy vélte: fontos lenne az élőmunka terheinek mielőbbi csökkentése annak érdekében, hogy meg tudják őrizni a munkahelyeket.

Gazdasági csúcs félévenként

A jövőben a parlament gazdasági bizottsága félévente összehívja a gazdasági csúcsot. A csütörtöki ülésen elhangzott javaslatokról vita nem bontakozott ki, mert a résztvevőknek csupán egy felszólalási lehetőséget biztosítottak.

Forrás: magyarorszag.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.