Vámosi Nagy Szabolcs: Így is megéri evázni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövőre is megéri az Egyszerűsített Vállalkozói Adó szerint adózni. Habár a kormány 30 százalékra emelte az eva kulcsát, Vámosi Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője szerint még mindig sokat spórolhat az, aki nem külön fizeti meg az szja-t, a társasági adót, és az áfát.

„Mivel az Egyszerűsített Vállalkozói Adót fizetők túlnyomó többségének van bevétele, de a tényleges költsége kevés, így a 30 százalék még mindig olcsóbb, mint hogyha normál szabályok szerint adózna valaki”- mondta a szakértő a Gazdasági Rádiónak.

Vámosi Nagy Szabolcs hangsúlyozta, hogy az EVA egy rossz adónem, tulajdonképpen adóügyi kivételezés, melyet kizárólag politikai okokból tartanak meg. Ugyanakkor kiemelte, hogy a rendszer igazságtalan a többi adózóval szemben, és szakmailag sem megfelelő, ezért minél előbb elő kéne készíteni az EVA és az EKHO kivezetését.

A szakértő nem ért egyet azzal a közfelfogással, miszerint az alacsony adókulcs miatt érdemes az olyan bevételeket is leírni, amiket egyébként az összevonás miatt nem szoktak. Vámosi Nagy Szabolcs szerint jelentéktelen a magánszemélyektől jövő bevételeket lekönyvelő vállalkozások száma, többségében a cégektől származó ellenőrizhető bevételek után adóznak.

Az adószakértő szerint gyorsan orvosolni lehetne az Európai Bizottság által a gyorsított áfa-visszafizetéssel kapcsolatban tett kifogást. Az Ernst & Young adóigazgatója a Világgazdaságnak arról is beszélt, hogy több tízmilliárd forintot érinthet mindez.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.