Visszaesett a járműipar júliusban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júliusban az ipari termelés 6,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adat szerint 3,9 százalékkal, mivel idén eggyel több munkanap volt júliusban, mint tavaly – közölte szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző hónaphoz mérve a szezonálisan és munkanap hatással kiigazított kibocsátás két százalékkal csökkent az előző havi 1,2 százalékos zsugorodás után.

A feldolgozóipari termelés negyedét képviselő járműgyártás kibocsátása 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A közúti járműalkatrész gyártása 5,7 százalékkal nőtt, miközben a közúti gépjármű gyártásáé – nyilvánvalóan a nyári karbantartások és típusváltással is összefüggő leállások miatt – 19,7 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari termelés mintegy 12 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 16,8 százalékkal bővült. A feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Ezen belül a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 12,5 százalékkal emelkedett.

Az ipari export 3,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 6,1 százalékkal visszaesett, a feldolgozóipari export 15 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termékek exportja 17,2 százalékkal nőtt, de a villamosgépek kivitele is 17,8 százalékkal nőtt az előző három hónap kétszámjegyű növekedését folytatva. A vegyipar 9,2, a gumiipar 13,7 százalékkal növelte kivitelét tavaly júliushoz képest, az élelmiszerexport 2,3 százalékkal nőtt.

Az ipar belföldi értékesítése 8,3, ezen belül a feldolgozóiparé 12,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi eladásai 10,5 százalékkal maradtak el a tavaly júliusitól, a számítástechnikai cégek belpiaci értékesítése idén egész évben alacsonyabb az egy évvel korábbinál, júliusban 4,4 százalékkal csökkent az előző havi 18,4 százalék után. A vegyipar belföldi eladásai 18,8, a gumiiparé 31,1, a gyógyszerek forgalma 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az élelmiszeripar 6,3 százalékkal növelte értékesítését.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 12 százalékkal nagyobb volt a 2017. júliusinál. Az új belföldi rendelések 15,4, az új exportrendelések 11,4 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány július végén 1,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az exportrendelések állománya 19 hónapja alacsonyabb az egy évvel korábbinál, júliusban 1,8 százalékkal maradt el, a belföldi rendelések 8,2 százalékkal múlták felül a tavaly júliusiakat.

Az év első hét hónapjában az ipari termelés 3,9 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,9, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,1 százalékkal nőtt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.