Zuhant az OECD-tagállamok gazdasága Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A második negyedévben 9,8 százalékkal zsugorodott az OECD-tagországok GDP-je az előző negyedévhez képest. Ekkora zuhanásra az adatok rögzítésének kezdete óta nem volt példa.

Az új koronavírus-járvány féken tartását célzó intézkedések következtében példátlan mértékben esett vissza a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 37 tagállamának gazdasági teljesítménye a második negyedévben.

A párizsi székhelyű kormányközi szervezet szerdán közzétett jelentése szerint április-júniusban az előző negyedévhez képest 9,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) az OECD-tagállamokban, ami az adatok rögzítésének kezdete óta a legrosszabb adat.

A korábbi rekordot a pénzügyi és gazdasági világválság csúcsán, 2009 első negyedévében mérték, de akkor is csak 2,3 százalékkal esett vissza az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye.

Az idei első negyedévben még 1,8 százalékkal csökkent a GDP, míg a tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az OECD-tagállamokban.

Az Európai Unióban, az euróövezetben és a hét legfejlettebb országot tömörítő G7-csoportban is meredeken csökkent a GDP április-júniusban. Legrosszabbul az euróövezet teljesített, ahol az első negyedévi 3,6 százalék után 12,1 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Az Európai Unióban 3,2 százalékról 11,7 százalékra, a G7-csoportban pedig 2,0 százalékról 10,8 százalékra gyorsult a reál GDP-csökkenés üteme a második negyedévben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.