Bejegyzések állásidő címkével

2023. szeptember 5. Munkaügyek

Az állásidő szabályai

A munkáltató alapvető kötelezettsége, hogy a munkavállalót foglalkoztassa a munkaszerződésnek megfelelően. Előfordulnak azonban olyan helyzetek, amikor ennek nem tud eleget tenni a munkáltató. Ezt az időszakot állásidőnek hívjuk. Az állásidőre vonatkozó szabályok az év elején némiképp módosultak, így az alábbiakban ezt tekintjük át.

Szabadságolás az év végén
2022. december 13. Munkaügyek

Szabadságolás az év végén

A szabadságolás adott évre vonatkozó, alapos megtervezése kulcsfontosságú, ha el akarjuk kerülni, hogy az év végi leállások idejére egy vagy több munkavállalónak már ne maradjon kiadható szabadsága. A gondos ütemezés ellenére vagy akár annak hiánya miatt is kerülhet homokszem a gépezetbe, ilyenkor pedig felmerül a kérdés, hogy milyen jogszerű lehetőségei vannak a munkáltatónak, ha elfogy a dolgozók szabadsága.

2021. augusztus 30. Munkaügyek Koronavírus

Ki fizeti a PCR tesztet a szabadság utáni visszatéréskor?

Amennyiben csak türelmi időszak után vehetik fel a munkavállalók a munkát, akkor erre az időre alapbér jár a dolgozóknak, ha pedig PCR tesztet ír elő a munkáltató a visszatérés feltételeként, annak költségeit is neki kell viselni – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei.

2020. május 19. Munkaügyek Koronavírus

Munkajogi és adatvédelmi káoszt is hozott a veszélyhelyzet

2020. március 11. napján megváltozott az élet körülöttünk. Megjelent a 40/2020. (III.11.) Korm. rendelet, amely veszélyhelyzetet hirdetett ki az országban. A veszélyhelyzet elrendelését kijárási korlátozások követték, majd pedig napvilágot láttak a veszélyhelyzethez történő alkalmazkodást célzó kormányrendeletek, amelyek változtattak a munkajogi, adatvédelmi szabályokon is. Ezek a gyors ütemben jelentkező változások, illetve maga a szokatlan élethelyzet váratlan, és sok esetben megoldhatatlan kihívások elé állította a vállalkozásokat, s más foglalkoztatókat. E problémakörből tekintünk át néhány kérdést, illetve adunk kapcsolódó megoldási javaslatokat az alábbiakban.

2018. szeptember 12. Munkaügyek

Díjazás munkavégzés hiányában

A magyar munkajog szabályai szerint munkaszerződésként kizárólag visszterhes szerződés köthető meg, ami azt jelenti, hogy díjazás nélkül a munkavégzés nem lehetséges. Ez egy igen kőbe vésett szabály, ha arra gondolunk, hogy az ingyenes munkaszerződés még hozzátartozók között sem jöhet létre. Azonban érdemes megnéznünk ezt a szabályt a másik oldalról is, vagyis ha szabályosan nem végezhető munka díjazás nélkül, akkor vajon adható- e díjazás munkavégzés hiányában? A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) bár alapvető kötelezettségként rögzíti a munkavállaló részéről az utasítások szerinti személyes munkavégzést, valamint a munkáltató részéről a foglalkoztatási kötelezettséget, mégis egyértelműen megadja a választ akkor, amikor három olyan esetet is szabályoz, ahol munkavégzés hiányában is díjazás illeti meg a dolgozót. Ezek az állásidő, a munkáltató hozzájárulása, illetve a törvény alapján való mentesülés.