Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

4 évre szóló személygépkocsibérleti szerződést kötött kft-énk egy lízingcéggel, az autó vételárának 50%-át leszámlázta a lízingcég induló bérleti díjként, a továbbiakban havonta számlázza a bérleti díjat. Ismereteink szerint a bérleti díj áfája levonható, ha a magánhasználat értékét a gépkocsit használó személy megtéríti a kft-nek.
1. Ha a kft. megfizeti a cégautó adót, de ezt nem hárítja át a magánszemélyre, ez elegendő-e az áfa levonhatóságához, vagy ebben az esetben is fizetnie kell a magánszemélynek térítési díjat azért, hogy a bérleti díj áfája levonható legyen?
2. Ha a cégautóadó megfizetése helyett a kft. az APEH üzemanyagár + 10 Ft/km + áfa összeget leszámlázza a magánszemélynek, de a befizetendő áfa alapját még megnöveli annyival, hogy a használat reális forgalmi értékének megfelelő legyen, helyesen jár-e el? Jól gondoljuk-e, hogy ebben az esetben nem kell cégautóadót fizetni, és a bérleti díj áfája levonható? A térítési összeg és a használat forgalmi értékének különbözete az szja-ban természetbeni juttatás-e, társasági adóban adóalapot növel-e?
3. Az induló bérleti díj áfája egy összegben (a számla teljesítési időpontjában) levonható-e, vagy csak a 4 évre elhatárolt bérleti díj havonkénti visszavezetésével arányosan válik levonhatóvá?