154 ezer megváltozott munkaképességű ember dolgozik az országban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mintegy 154 ezer aktív korú, megváltozott munkaképességű embernek van munkája Magyarországon – mondta Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára.

Az államtitkár elmondta, 2010-ben a megváltozott munkaképességű emberek 18 százaléka dolgozott, ma pedig 42 százalékuk, ami jelentős javulás.

Utalt arra, hogy több nemzetközi példához hasonlóan Magyarországon is bizonyos munkáltatóknak a teljes létszámuk 5 százalékát megváltozott munkaképességű emberekkel kell feltölteniük, vagy hozzájárulást kell fizetniük.

Ezen alkalmazottak után nem kell járulékot fizetni a bér egy meghatározott mértékéig, ezzel is arra motiválják a munkáltatókat, hogy ne diszkriminálják a megváltozott munkaképességűeket – fűzte hozzá Fülöp Attila.

Kiemelte, figyelembe kell venni, hogy nemcsak gazdasági, de szociális jelentősége is van ezen emberek foglalkoztatásának, hiszen ez növeli az elfogadottságot és a bizalmat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.