A Brexit után is van élet a már kint dolgozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megkezdődött annak az engedélyezési rendszernek a próbája, amelyet a brit kormány a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok további tartózkodásának lehetővé tételére dolgozott ki a brit uniós tagság megszűnését (Brexit) követő időszakra.

A Downing Street keddi ismertetése szerint egyelőre négyezer önként jelentkező nyújthatja be letelepedési folyamodványát. A próbaüzem résztvevőit liverpooli egyetemek külföldi EU-társállamokból érkezett hallgatói, illetve a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) északnyugat-angliai intézményeinek alkalmazottai közül választották ki.

Nagy-Britanniában a statisztikai hivatal (ONS) jelenlegi becslései szerint 3,2 millió külföldi EU-állampolgár él.

A rendszerpróba résztvevőit a brit belügyminisztérium szakértői segítik folyamodványuk benyújtásában. Az engedélyezési rendszer a tervek szerint ősszel indul teljes körűen.

Caroline Nokes, a belügyminisztérium bevándorlási ügyekért felelős államtitkára kijelentette: a kormány „csekély számú” külföldi EU-állampolgárt kért fel arra, hogy vegyenek részt a próbaüzemben, és a tőlük érkező visszajelzések alapján a szakhatóságok elvégzik az esetleg szükségesnek bizonyuló kiigazításokat még a rendszer teljes körű indulása előtt.

Sajid Javid brit belügyminiszter a nyár elején ismertette részletesen a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok további tartózkodásának lehetővé tételére kidolgozott rendszer működési elveit.

Javid tájékoztatása szerint a brit hatóságok mindössze annyit kérnek, hogy azok, akik a brit EU-tagság megszűnése után is Nagy-Britanniában kívánnak maradni, hitelesen igazolják személyazonosságukat, nyilatkozzanak arról, hogy a múltban született-e ellenük elmarasztaló bírósági ítélet valamely súlyosabb bűncselekmény miatt, és igazolják, hogy életvitelszerűen Nagy-Britanniában élnek.

Az állandó letelepedett státusért folyamodó külföldi uniós polgárok online felületen, akár okostelefonjukra letölthető alkalmazás segítségével is beterjeszthetik majd kérvényüket. Az érintetteknek három évük lesz arra, hogy benyújthassák folyamodványukat.

A letelepedett státusért folyamodó felnőtteknek 65 font (valamivel több mint 23 ezer forint) eljárási díjat kell fizetniük. A díj a 16 évnél fiatalabbak esetében 32,50 font lesz.

A brit belügyminisztérium útmutatója szerint kétféle tartózkodási jogviszonyért, letelepedett, illetve előzetes letelepedett státusért lehet folyamodni, attól függően, hogy a kérelmező a brit EU-tagság jövő márciusra várható megszűnése után tervezett átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig eltöltött-e öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában.

Az útmutató szerint azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik az átmeneti időszak végéig még nem tartózkodnak ennyi ideje Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak.

Dominic Raab Brexit-ügyi miniszter a minap kijelentette: a brit kormány mindenképpen szeretné, ha a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi állampolgárok a Brexit után is maradnának, függetlenül attól, hogy születik-e megállapodás London és az EU között a brit kilépés feltételrendszeréről.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.