A hét kérdése: a szabadság számítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Mt. 193. §-a igen rugalmas feltételeket biztosít a munkáltatónak a munkaidő beosztásában. Akár 3 nappal a tényleges munkavégzés előtt is elegendő behívni a munkavállalót munkavégzésre. Ha pl. a munkavállaló 2-3 napot dolgozik havonta ténylegesen, és azt is egyenlőtlen munkaidő-beosztásban, akkor mi lehet a praktikus és törvényes módja a szabadság számításának? Ehhez kapcsolódó további kérdésem: a 3 napos törvényi előretartás akár 2 napra is csökkenthető, ha a felek ebben állapodnak meg?


A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) a behívásos munkavégzés kapcsán nem tartalmaz eltérő szabályokat a szabadság mértéke és elszámolása kapcsán. Ezért arra az általános szabályok irányadóak (Mt. 124. §). Kérdéses lehet, hogy mennyi a behívásos munkaviszonyban dolgozó munkavállaló napi munkaideje, amelyet a szabadság elszámolásához alapul kell venni. A törvény szerint ez legfeljebb napi hat órás részmunkaidő lehet, azzal, hogy a munkavállaló munkaszerződés alapján a munkakörébe tartozó feladatok esedékességéhez igazodva teljesíti munkavégzési kötelezettségét [Mt. 193. § (1) bekezdés]. Vitatott, hogy következik-e ebből a szabályból, hogy ha a munkáltató ténylegesen nem dolgoztatja le a szerződésben rögzített óraszámot (azaz nem hív be munkavégzésre), akkor ezeket az órákat állásidőként el kell-e számolni [Mt. 146. § (1) bekezdés]. A szabadság elszámolása szempontjából viszont – eltérő rendelkezés hiányában – minden esetben a munkaszerződésben rögzített napi munkaidőből kell kiindulni. Az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra tekintettel alkalmazható a szabadság órákban való elszámolása is, mely esetben a munkavállaló a távol töltött napra érvényes beosztásával azonos tartamra mentesül a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól [Mt. 124. § (3) bekezdés].

Az Mt. 193. § (2) bekezdésétől a felek csak a munkavállalóra javára térhetnek el [Mt. 43. § (1) bekezdés, 213. §]. A munkaidő-beosztás előzetes közlése határidejének csökkentése nem a munkavállalóra kedvező eltérés, ezért semmis.

A válaszadó szakértő: Dr. Kártyás Gábor

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül. A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.

Részletes információ >>


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.