A hét kérdése: szolgálati idő bizonyítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen esetben van lehetőség a szolgálati idő bizonyítására tanúbizonyítás alapján?


Az igénylő a társadalombiztosítási nyilvántartásban nem, vagy csak részben szereplő, okmánnyal, okirattal nem igazolt idő beszámítását tanúk nyilatkozatával bizonyíthatja, – ez az egyéb hitelt érdemlő módon történő bizonyítás.

A tanúvallomást jegyzőkönyvben rögzítik, melynek a következő adatokat is kell tartalmaznia:

  • a tanú honnan szerzett tudomást a kérdéses időről,
  • a vitatott idő tartamát a meghallgatott személy milyen eseményhez köti,
  • a tanú, aki munkatársként nyilatkozik, miként bizonyítja saját idejét,
  • ha már nyugdíjas a tanú, saját szolgálati idejét miként bizonyította,
  • a meghallgatott tanú más személy ügyében mikor, hol tanúskodott, és az eljárás milyen eredménnyel zárult,
  • a volt munkaadó és a kérelmező, illetve a volt munkaadó és a tanú között vélelmezhető-e rokoni kapcsolat.

Az ily módon történő bizonyítás nem lehetséges olyan időtartamokra, amelyekre a jogszabály az igazolás módját egykorú okirathoz, társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség teljesítéséhez kötötte vagy a vitatott idő biztosítási kötelezettsége a jövedelem nagyságától függött.

Fokozott körültekintéssel jár el a nyugdíjbiztosítási szerv azokban az esetekben, amikor a tanúknak csak közvetett tudomása van a beszámítani kért időtartamról.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

A bizonyítás lefolytatását az 1997. december 31-ét követően fennállott szolgálati időre vonatkozóan is lehet kezdeményezni, azonban nyugdíjjárulék megfizetésének tényét csak tanúval bizonyítani (és azt így minden kétséget kizáróan bizonyítottnak tekinteni) nem lehet.

Válaszadó: Póczik Kálmánné. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 28.

A munkaközi szünet és annak felhasználása

A munkavállalók sok esetben azzal a problémával szembesülnek, hogy munkaidejükön kívül a személyes ügyintézés nem mindig kivitelezhető a hétköznapokban. Ezért sok esetben különböző kreatív megoldásokkal, így akár a munkaközi szünet ügyintézési célú kihasználásával próbálják meg ezt a helyzetet orvosolni. Ez valóban járható út lehet a számukra? Tényleg szabadon rendelkezhetnek afelett, hogy milyen tevékenységgel töltik a munkaközi szünetet?

2024. november 25.

Ez történik majd a magyarok fizetésével

A legalacsonyabb jövedelműek felzárkóztatásán lesz a fókusz, vagyis az alacsonyabb jövedelműeket közelítik az átlagbérekhez – így összegezte az Indexnek Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója azt, hogy megszületett a hároméves bérmegállapodás. Előre eldöntötték, hogyan változik majd a minimálbér, ez pedig garantáltan hatással lesz a magasabb fizetésűek keresetére is.