A hét kérdése: szombati munkavégzés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Érdeklődnék, hogy NGM rendelet szerinti munkanap áthelyezés esetén, azon a héten, amikor emiatt szombaton munkavégzés lesz (azaz hétfőtől péntekig 48 óra a rendes munkaidő), elrendelhető heti 40 órás munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalók számára még ezen felül rendkívüli munkavégzés is?


Előzmények

A 2013. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 28/2012. (IX. 4.) NGM rendelet  – melynek a hatálya kiterjed mindeny munkáltatóra és munkavállalóra – 2. § c) és d) pontja szerint idén még két szombati napon dolgozunk. 2013. december 7-én (szombat) december 24-ét (kedd), míg december 21-én (szombat) a december 27-ei napot (péntek) dolgozzuk le.

Válasz a kérdésre

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban Mt.) 99. §-ának (8) bekezdése alapján az Mt. 102. § (5) bekezdése szerint meghatározott munkarendet, azaz az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók munkaidő-beosztásának a munkaszüneti nap miatti megváltoztatását alkalmazó munkáltatónál – munkaidőkeret hiányában – a szombaton történő munkavégzéssel érintett naptári héten a 99. § (2) bekezdés b) pont nem irányadó. 

Az előbbi mondatban felhívott 99. § (2) bekezdés b) pontja mondja ki, hogy a munkavállaló beosztás szerinti heti munkaideje legfeljebb negyvennyolc óra lehet. Ettől tehát, azaz a munkaidő-beosztás heti 48 órás felső mértékétől a megváltozott munkaidő-beosztású héten munkaidő-keret hiányában is el lehet térni.

Munkaidő-keret esetén a munkaszüneti napok miatt megváltozott munkaidő-beosztástól független eltérési lehetőséget a munkaidő-beosztás heti 48 órás felső mértékétől az Mt. 99. § (7) bekezdése tartalmazza, amely kimondja, hogy egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén a 99. § (2) bekezdés b) pontját azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a beosztás szerinti heti munkaidő tartamát átlagban kell figyelembe venni.

Ebből következően tehát lehetőség van további, rendes munkaidő elrendelésére is, nem szükséges rendkívüli munkaidőt elrendelni.

Válaszadó: dr. Rácz Réka

Önnek is van munkajogi kérdése?

Kérdés-válasz szolgáltatásunk keretében szakértőink 5 munkanapon belül megválaszolják kérdését!

Rendelje meg most!

3 db, 6 db vagy 10 db kérdési jogot vásárolhat és egész éves adatbázis hozzáférést.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.