A magyarok többsége egyszeri pénzjutalomra számít


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar munkavállalók fele számít arra, hogy karácsonykor egyszeri pénzjutalmat kap a munkahelyén. Hosszú távon azonban kevesebben örülhetnek: 2015-ben tízből hatan nem remélnek fizetésemelést a Randstad Workmonitor friss eredményei szerint.


A magyar munkavállalók többet remélnek a karácsonytól, mint a nyugat-európai kollégáik – derült ki a Randstad Workmonitor 2014 utolsó negyedévében felvett adataiból. Hazánkban a megkérdezettek 55 százaléka számít az ünnepek alkalmából egyszeri pénzjutalomra, míg Németországban 48 százalék, az Egyesült Királyságban 43 százalék, Franciaországban 32 százalék, Dániában pedig csak 22 százalék vár bónuszt. A globális felmérés szerint az ázsiai és dél-amerikai országokban a leggyakoribb, hogy plusz pénzt kapnak karácsonykor az alkalmazottak, Mexikóban például a megkérdezettek 86 százaléka számít erre.

Az új év már kevesebb munkavállalónak hoz örömöt hazánkban: csak a megkérdezettek 43 százaléka gondolja úgy, hogy 2015-ben növekedhet a fizetése. A közép-európai régióban a magyarok így is a bizakodóbbak közé tartoznak (Szlovákiában például csak 32 százalék remél a jelenleginél több jövedelmet), sőt még Belgiumban vagy Luxemburgban is kevesebben számítanak fizetésemelésre, mint Magyarországon. Svájcban, az Amerikai Egyesült Államokban vagy az Egyesült Királyságban azonban már a megkérdezettek több mint fele gondolja úgy, hogy növekedni fognak a bérek.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

Nem számítunk gazdasági fejlődésre

„A bónuszokat és a fizetésemeléseket nyilvánvalóan az idei teljesítmény mellett a 2015-ös pénzügyi várakozások is befolyásolják” – magyarázta az eredményeket Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. A felmérésben ezért arra is rákérdeztek, hogy a munkavállalók a gazdasági helyzet javulására számítanak-e hazájukban. „A globális átlagot nézve a többség bizakodó: 58 százalék bízik a gazdasági növekedésben. Még Portugáliában vagy Spanyolországban is, ahol az elmúlt években súlyos nehézségekkel kellett megküzdeniük az embereknek, 78, illetve 87 százalék vár további fellendülést” – tette hozzá Baja Sándor.

Magyarországon azonban a megkérdezettek meglehetősen borúlátóak a gazdaság teljesítményét illetően: hazánkban csak 39 százalék vár növekedést, vagyis a világ nagy részével ellentétben mi inkább recesszióra készülünk 2015-ben. A 34 országra kiterjedő vizsgálatban ez az ötödik legalacsonyabb érték – a legpesszimistábbnak ezúttal Franciaország, Japán és Luxemburg bizonyult.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.