A Munka Törvénykönyve szeptemberi módosításai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2020. január 1-jével bővült az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak köre, bevezetésre került az örökbefogadói díj, ami mellett akár teljes munkaidőben is folytatható keresőtevékenység.

A 150. sz. Magyar Közlönyben kihirdetett, az örökbefogadások elősegítésével összefüggő módosításáról szóló 2020. évi LXV. törvény 2020. szeptember 1-től lép hatályba, és tizenhárom törvényt módosít – többek közt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt (Mt.) és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényt (Ptk.) is.

A Mt. 55.  § kiegészül a (3) bekezdéssel, továbbá az (1)  bekezdése egy ponttal, miszerint:

„A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól:

a  jogszabály szerinti örökbefogadás előkészítése időszakában – az  örökbe fogadható gyermekkel történő személyes találkozás céljából – évente legfeljebb tíz munkanapra” – ettől a rendelkezéstől a vezető munkaszerződése sem térhet el. Említett esetben a munkavállalót a kérésének megfelelő időpontban – az örökbefogadást elősegítő szervezet által kiállított igazolás alapján, a kiállításától számított 90 napon belül – kell mentesíteni. Az igénybevételről a munkavállalónak legalább 5 munkanappal korábban tájékoztatnia kell a munkáltatót.

Fenti rendelkezésekhez igazodva, az említett 10 munkanap a szabadság számításának szempontjából munkában töltött időnek minősül, továbbá erre az időszakra a munkavállalót távolléti díj illeti meg.

A Ptk. módosításai főképp az örökbefogadó szülőket érintik, szakmai szemmel kevéssé van kihatással például a tb és bérügyintézők munkájára, ugyanakkor röviden áttekintjük, hiszen a változtatás szükségszerűvé válhatott.

A Ptk. 4:121. § (1) bekezdése kiegészül:

Örökbefogadó az a huszonötödik életévét betöltött, cselekvőképes személy lehet, aki a gyermeknél legalább tizenhat évvel, legfeljebb negyvenöt évvel idősebb, és személyisége, körülményei alapján alkalmas a gyermek örökbefogadására. Három év feletti gyermek örökbefogadása iránti kérelem benyújtása eseten az örökbefogadás a gyermek érdekében abban az esetben is engedélyezhető, ha az örökbefogadó szülő es a gyermek között legfeljebb ötven év a korkülönbség. Rokoni vagy házastársi örökbefogadás esetén a korkülönbségtől el kell tekinteni.

A Ptk. 4:124. § (1) bekezdésepedig az alábbiak szerint módosul:

A gyámhatóság a nevelésbe vett gyermeket legfeljebb két évre négy évre örökbefogadhatónak nyilvánítja, ha a szülőjének szülői felügyeleti joga nem szűnt meg és a szülő önhibájából

  • gyermekével egy éve nyolc hónapja nem tart rendszeres kapcsolatot vagy fél éven három hónapon át semmilyen formában nem tart kapcsolatot, illetve életvitelén, körülményein nem változtat, és emiatt a nevelésbe vétel nem szüntethető meg; vagy
  • lakó- és tartózkodási helyét az új lakó- és tartózkodási helyének hátrahagyása nélkül megváltoztatja, és az annak felderítésére irányuló intézkedések hat hónapon három hónapon belül nem vezetnek eredményre.

Az (1) bekezdés a) pontja esetén az örökbefogadhatóvá nyilvánítás jogkövetkezményére a szülőt az ideiglenes hatályú elhelyezést és a nevelésbe vételt elrendelő határozatban figyelmeztetni kell.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.