A munkaköri alkalmassági vizsgálatról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaviszony létesítésekor a munkáltatók hosszas interjúkon keresztül tesztelik azt, hogy a jelöltek megfelelnek-e a meghirdetett pozícióhoz kapcsolódó elvárásoknak. Az adott munkakörre vonatkozó alkalmasság azonban nemcsak a végzettséghez és gyakorlathoz köthető, hanem az egészségügyi alkalmassághoz is, melyről az alábbiakat érdemes tudni.


A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény alapján a munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit [Mt. 51. § (4) bek.], mivel a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára vagy fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat [Mt. 51. § (3) bek.]. Ennek keretében a munkába lépést megelőzően, valamint a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként ingyenesen biztosítani kell a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát [Mt. 51. § (4) bek.]. 

Az alkalmassági vizsgálat tehát arra irányul, hogy egy adott személy vonatkozásában valamely meghatározott munkakör milyen egészségügyi kockázatokkal jár, és a tevékenység által okozott megterhelés milyen igénybevételt jelent számára, képes-e annak megfelelni az illető [33/1998. NM rendelet 1. § a) pont]. A részletszabályok a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben találhatóak. 

Az alkalmasság véleményezése munkaköri alkalmasság esetén a munkáltató által megjelölt munkakörre vonatkozik, mely lehet előzetes, időszakos és soron kívüli is [33/1998. NM rendelet 3. § (2) bek.]. A vizsgálat célja többek között annak elbírálása, hogy a munkavállaló – a munkavégzésből és munkakörnyezetből eredő megterhelés által okozott- igénybevétele az illető egészségét, testi, valamint lelki épségét nem veszélyezteti-e, nem befolyásolja-e egészségi állapotát kedvezőtlenül, vagy esetleges idült betegsége, fogyatékossága a munkakör ellátása során nem idéz-e elő baleseti veszélyt [33/1998. NM rendelet 3. § (4) bek.].

 

Kötelező elvégezni az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot az új belépők esetében, valamint a munkáltató által foglalkoztatott személynél a munkakör, munkahely, munkakörülmények megváltoztatása előtt, ha például az illető fizikai munkát végez, fiatalkorú, kéthetes időtartamot meghaladó tartamban fog külföldön dolgozni vagy kirendelésben foglalkoztatják [33/1998. NM rendelet 4. § (1) bek.].

Az időszakos vizsgálat elvégzése a tizennyolc évnél fiatalabb munkavállalók, a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött munkavállalók, valamint a fokozott terheléssel, veszéllyel járó munkakörökben foglalkoztatott munkavállalók esetében kötelező, az első két csoport esetében évente, míg az utolsónál a rendeletben meghatározott időszakonként [33/1998. NM rendelet 6. § (1) bek.].

A soron kívüli alkalmassági vizsgálatokra minden esetben valamilyen előre nem várt, rendkívüli esemény bekövetkezése esetén kell sort keríteni (33/1998. NM rendelet 7. §).

A fenti vizsgálatok elvégzése azért bír jelentőséggel, mert a munkaköri alkalmassági vizsgálat alapján a munkavállaló az adott munkakörre alkalmas, ideiglenes nem alkalmas vagy nem alkalmas minősítést kaphat [33/1998. NM rendelet 13. § (1) bek.], ezáltal befolyásolva a további munkavégzését.

Ezen minősítések alapján a munkáltató vagy újabb orvosi vizsgálatra köteles elküldeni a munkavállalót (az ideiglenesen nem alkalmas minősítés esetében), vagy érdemes elgondolkoznia a munkavállaló tovább foglalkoztatási lehetőségein. Ezzel összefüggésben érdemes tudni, hogy a rövid időre vonatkozóan megállapított egészségügyi alkalmatlanság nem ad alapot a munkáltatói felmondásra, azonban az alkalmatlan munkaköri minősítés már igen, viszont ezt is csak jogerős munkaköri alkalmassági orvosi vélemény birtokában érdemes közölni.

[htmlbox Opus_Simplex]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.