A munkaviszony megszüntetése munkaerő-kölcsönzés esetén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkaerő-kölcsönzés keretében történő foglalkoztatásra számos speciális szabály vonatkozik. A munkaviszony megszüntetése is egy olyan terület, ahol az általánostól eltérő szabályokat kell alkalmaznunk, amelyek célja egyrészt a munkaviszonyban részt vevő három szereplő jogosultságainak és kötelezettségeinek elhatárolása, másrészt a munkaerő-kölcsönzés rugalmasságának biztosítása a munkáltató által történő munkaviszony-megszüntetés könnyebbé és olcsóbbá tételével.

Munkaerő-kölcsönzés esetén annak ellenére, hogy a munkavállaló a kölcsönvevő részére végez munkát, a munkaviszony a kölcsönbeadó és a munkavállaló között áll fenn. Ehhez igazodva a munkaviszony létesítése és megszüntetése a kölcsönbeadó jogosultsága, a kölcsönvevő nem a munkaviszony, csupán a kikölcsönzés megszüntetésére jogosult. Amennyiben pedig a munkaviszony megszüntetését a munkavállaló kívánja, az erre vonatkozó jognyilatkozatot a kölcsönbeadó munkáltatóval, és nem a kölcsönvevővel kell közölnie [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 220. § (6) bekezdés].

Az általános szabályok szerint a munkáltató a munkaviszony felmondással történő megszüntetését indokolni köteles, amely indok lehet a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok [Mt. 66. § (1)-(2) bekezdés]. Az indokolás során meg kell felelni a világosság, valósság és okszerűség követelményeinek [Mt. 64. § (2) bekezdés], így annak jogszerű megfogalmazása sokszor nem könnyű feladat. Munkaerő-kölcsönzés esetén azonban a kikölcsönzés megszűnése olyan, a munkáltató működésével összefüggő oknak minősül, amely a jogszerű felmondás lehetőségét önmagában megalapozza [Mt. 220. § (1) bekezdés]. Ez a kölcsönzött munkavállaló munkaviszonyának egyoldalúan történő megszüntetését jelentősen leegyszerűsíti, hiszen a jogszerű felmondáshoz elegendő annak tényszerű leírása, hogy a kikölcsönzés milyen időpontban szűnt meg, a jogszerűség igazolásához pedig ennek a ténynek a bizonyítása. Ezen indok esetében nincs szükség tehát például annak igazolására, hogy a munkáltató nem is tudta volna máshova kölcsönbe adni a munkavállalót a kikölcsönzés megszűnését követően. Ettől függetlenül azonban természetesen lehetőség van arra, hogy a munkaviszony egyéb, a fent felsoroltakkal összefüggő okkal indokolva kerüljön felmondásra.

A felmondást nemcsak a felmondási indok ilyen konkrét, jogszabályban történő megjelölése teszi könnyebbé és olcsóbbá, de az is, hogy munkaerő-kölcsönzés esetén a felmondási idő a szokásos minimálisan harminc nap helyett csupán tizenöt nap [Mt. 220. § (2) bekezdés]. Ez a tizenöt napos felmondási idő fix, nem növekszik attól függően, hogy a munkavállaló mennyi időt töltött munkaviszonyban a kölcsönbeadó munkáltatónál. A rövidebb felmondási idő azonban nemcsak a munkáltató által közölt felmondásra, de a munkavállalói felmondásra is vonatkozik. A tekintetben azonban, hogy a felmondási időt munkavégzéssel kell-e tölteni, már nem mindegy, melyik fél kívánja egyoldalúan megszüntetni a munkaviszonyt. A munkáltató felmondása esetén ugyanis a munkavállaló a felmondási idő teljes egészére mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, hacsak a felek nem állapodtak meg ettől eltérően, tehát a felmondási idő egy részének vagy egészének kötelező ledolgozásában [Mt. 220. § (3) bekezdés]. Kiemelendő, hogy ilyen eltérő megállapodást kizárólag a felek megállapodása tartalmazhat, kollektív szerződés a felmondási idő hosszára és ez ehhez kapcsolódó, munkavégzés alóli mentesülés esetére vonatkozóan is csak a munkavállalók javára térhet el a jogszabályban foglaltaktól [Mt. 222. § (2) bekezdés b) pont].

munkaerő-kölcsönzésAz azonnali hatályú felmondás a munkaerő-kölcsönzés esetében nehézségekbe ütközhet a szigorú határidők és a munkaviszony háromszereplős volta okán. Ezeket a problémákat azonban speciális szabályok oldják fel: amennyiben a munkavállaló kívánja azonnali hatályú felmondással megszüntetni a munkaviszonyt, arra akkor is lehetősége van, ha az arra okot adó kötelezettségszegést, magatartást akár a kölcsönbeadó, akár a kölcsönvevő tanúsítja [Mt. 220. § (4) bekezdés]. Munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén a határidők tekintetében az általános szabályok az irányadóak. A munkáltatói azonnali hatályú felmondásra csakúgy, mint bármely más munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozat megtételére, a kölcsönbeadó munkáltató jogosult. Tekintettel azonban arra, hogy az azonnali hatályú felmondásra okot adó körülmény legtöbbször a kölcsönvevőnél, és nem a kölcsönbeadónál következik be, a határidők tekintetében az általános szabályoktól eltérően kell eljárni. Ekkor a kölcsönvevő kötelessége, hogy a munkavállaló kötelezettségszegéséről az arról való tudomásszerzéstől számított öt napon belül írásban tájékoztassa a kölcsönbeadó munkáltatót, akinek az azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlására nyitva álló tizenöt napos határideje csak ennek a tájékoztatásnak a közlésével kezdődik [Mt. 220. § (5) bekezdés].

Szintén a kölcsönbeadó munkáltató által történő egyoldalú munkaviszony-megszüntetést teszi egyszerűbbé és olcsóbbá az a szabály, amely szerint a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó rendelkezéseket munkaerő-kölcsönzés esetében nem kell alkalmazni; továbbá, amely szerint a végkielégítésre való jogosultság alapja nem a teljes munkaviszonyban, csupán az utolsó kikölcsönzésben eltöltött időtartam [Mt. 222. § (4)-(5) bekezdés].


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Elkezdődött a visszaszámlálás, időben el kell kezdeni a felkészülést a bérszakadék megszüntetésére

Európai uniós szabályozás és gazdasági érdekek is indokolják, hogy a munkáltatók törekedjenek a nemek közötti bérkülönbségek felszámolására. Sok még a nyitott kérdés a szabályozás 2026-os hazai bevezetéséig, de a bérek átláthatóságára irányuló lépéseket már most el kell kezdeni, hiszen a munkáltatók számára így is csupán bő egy év áll rendelkezésre. Várhatóan komoly kihívást jelent majd a megfelelő, jogi és HR ismeretekkel egyaránt rendelkező szakember megtalálása, aki képes lesz menedzselni a vállalkozásoknál a bérszakadék megszűnéséhez vezető folyamatot, beleértve természetesen a dolgozói oldalon felmerülő kérdéseket, feszültségeket.

2024. május 9.

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem Dabason a Prohuman cégcsoportnál

Jelentős tartalékot jelenthet a magyar munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Ezért is nyitott a Prohuman cégcsoport Dabason kizárólag fogyatékosággal élőket foglalkoztató csomagolóüzemet, ahol már 55 kolléga végez értékteremtő munkát. Magyarország piacvezető HR szolgáltatója így immár irodái mellett öt telephelyen és egy call centerben dolgozik megváltozott képességű dolgozókkal országszerte.

2024. május 8.

Mindent felforgat a mesterséges intelligencia, de a hazai vállalkozók még a kanyarban sincsenek

A vezetői képzések aranykorukat élik, mind a fejlett piacokon, mind globálisan rekordnövekedést mutatva, a következő évtizedben duplázva a szektor bevételét. A BetterManager kutatása alapján minden vezetői képzésre költött dollár hétszeresen térül meg a cégnek, míg egy másik kutatás egy éven belüli 4,1-szeres megtérülést mutatott ki, tehát jelentős megtérülésű versenyképességi faktor a cégvezetők folyamatos tanulása.