A munkaviszonyban töltött idő hosszának jelentősége


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Változnak-e a munkaviszonyból eredő jogok és kötelezettségek a munkaviszony időtartamának növekedésével? Aki utoljára jött, az küldhető el először leépítésnél? Aki a legrégebb óta a cég alkalmazottja, az kapja a legmagasabb fizetést? Ezekkel a leegyszerűsítésekkel jobb vigyázni.
 


A tételes szabályok alapján csak pár helyen van jelentősége az adott munkáltatóval fennálló munkaviszony időtartamának. A legismertebb példa a végkielégítés, amely a jogviszony végén kimondottan a huzamosabb ideig – legalább három évig– fennálló munkaviszony elismeréseként jár, a megszüntetés (megszűnés) jogcímétől, indokától függően. Hasonló célú szabály, hogy a munkáltatói felmondás esetén a jogviszonyban töltött idővel arányosan növekszik a felmondási idő, 30 napról 90 napra. Megjegyzendő, hogy a munkavállaló felmondása esetén viszont nincs jelentősége a jogviszony időtartamának, ez esetben a felmondási idő egységesen 30 nap.

Nem csak a hosszabb ideig fennálló jogviszonyhoz, de a munkaviszony kezdeti időszakához is több speciális szabály kötődik. Közismert szabály a próbaidő, amely legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított három hónap – kollektív szerződés alapján akár hat hónap – lehet, és amelynek tartama alatt a munkaviszonyt bármely fél indokolás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti. A próbaidő rendeltetése kifejezetten az, hogy a munkaviszony kezdetén a felek a gyakorlatban is „kipróbálhassák” egymást, és ha nem teljesülnek várakozásaik, akkor egyszerűen, kötöttségektől mentesen kiléphessenek a munkaviszonyból. Ezt a könnyű távozást azonban nem indokolt biztosítani a munkaviszony későbbi szakaszában.

A feleknek arra is lehetősége van, hogy legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított első évre közös megegyezéssel kizárják a munkaviszony felmondásának jogát. Ilyen megállapodás esetén tehát egyik fél sem élhet felmondással. Ez célszerű lehet például akkor, ha a munkáltató egy különleges szakértelmű munkavállalót szerződtet, akit mindenképpen hosszabb ideig akar az alkalmazásában tudni, vagy ha a munkavállaló egy jól fizető állást hagyott ott az új munkáltató kedvéért, és biztosítani akarja, hogy nem egy átmeneti „kalandért” adta fel a korábbi pozícióját.

Az új belépőkre vonatkozó szabály az is, hogy az üzemi tanácsi választáson jelöltként csak az indulhat, aki – az újonnan alakult munkáltatót kivéve – legalább hat hónapja a munkáltatóval munkaviszonyban áll. Ennyi „helyismeret” mindenképpen szükséges ahhoz, hogy az üzemi tanács tagja hitelesen tudja képviseli munkatársai érdekeit a munkáltatóval szemben, illetve hogy egyáltalán ismerje a munkáltató működését.

A munkaviszony időtartamának a felmondás okszerűsége körében is lehet jelentősége. Olyan előírás azonban nincs, hogy először kötelezően a legújabb belépőket kell elküldeni („utoljára jött, először megy”). Ha több munkavállaló elküldését kell mérlegelni, az egyik, de nem kizárólagos szempont lehet, hogy az érintettek közül ki mióta dolgozik a munkáltatónál. Ehhez azonban a nyújtott teljesítményt, a munka értékét is mérlegelni kell. Ez pedig hirtelen is változhat. Nincs akadálya a tíz éves munkaviszonyt maga mögött tudó munkavállaló magatartására, vagy képességeire alapozott felmondásnak, ha az utolsó két hétben viszont súlyos kötelezettségszegéseket, vagy szakmai hibát követett el.

Munkajogi kiskönyvtár sorozat

A munka díjazása – 2. átdolgozott kiadás – dr. Kártyás Gábor

Külföldiek magyarországi foglalkoztatása – dr. Ács Vera Judit

Munkajogi kárfelelősség a gyakorlatban – dr. Hanyu Henrietta

A bérrendszerek kialakításánál is gyakori szempont, hogy a munkavállaló mióta dolgozik a szervezetben. Kifejezetten ez az alapja a jubileumi vagy törzsgárda juttatásoknak, amelyek egyszeri alkalommal járnak, és feltételük általában csak a meghatározott ideig fennálló munkaviszony. A rendszeres juttatások meghatározásánál is előfordulhat, hogy a felek a munkaszerződésben az idő múlása alapján béremelésben állapodnak meg. Például, a szerződés szerint a próbaidő kitöltése után, vagy a munkaviszony első évfordulóján bizonyos összeggel emelkedik az alapbér, vagy valamilyen újabb juttatásra válik jogosulttá a munkavállaló. Ilyen esetben a feltétel teljesülése esetén az adott juttatás a szerződés részévé válik. Önmagában azonban a munkaviszonyban töltött idő hossza még nem határozza meg a munkavállaló munkája értékét. Így a juttatási rendszert ennél jóval összetettebb szempontokra érdemes alapozni. Annál is inkább, mert maga a törvény is számos szempontot figyelembe vesz, amikor két munkavállaló munkájának értékét kell összehasonlítani.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.