A pénzügyi szféra fizet a legjobban – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több mint háromszoros a különbség a legjobban és a legkevésbé jól fizető gazdasági ág alkalmazottainak bruttó keresete között. A nemzetgazdasági átlag a 2012. január–novemberi időszakban 4,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az InfoTandem heti infografikája.


A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 221,2 ezer forint volt az elmúlt év első 11 hónapjában. Ennél 10 ezer forinttal többet vihettek haza a legalább 5 főt alkalmazó vállalkozások dolgozói, míg a közszférában és a nonprofit szektorban mintegy 20 ezerrel kevesebbet. A Központi Statisztikai Hivatal friss kimutatásai szerint érdemi növekedést a versenyszférában és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél mértek, míg a költségvetés területén valamelyest csökkent az átlagkereset, főként a közfoglalkoztatás súlyának növekedése miatt (ha ez utóbbi hatást kiszűrjük, akkor 4 százalékos emelkedés mutatkozik). Megjegyzendő azonban, hogy a költségvetési szférában a teljes munkaidősök bő fele 10 ezer forintnyi – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációt kapott, ami a közszféra bruttó jövedelmi pozícióit 1,6 százalékponttal javította.

A főbb gazdasági ágakat tekintve, az átlagosan legjobban fizető pénzügyi szektor és a sereghajtónak számító szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazat között több mint háromszoros a különbség. Az egészségügy és az agrárium szintén nagyon mostohán jövedelmez. A teljes ipari átlagkereset bruttó 217 ezer forintra rúgott. A legnagyobb mértékű, 11 százalékos visszaesést az erdőgazdálkodás alágazatban regisztrálták, míg a másik oldalon az ingatlanügyletekkel foglalkozók mutatnak kiugró értéket, 18 százalékos emelkedéssel.

A vizsgált periódusban a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset átlaga 142,9 ezer forint volt, ami 2 százalékos növekedésnek felel meg. Ezen belül a fizikaiak 99,8 ezret, a szellemi foglalkozásúak 188,6 ezret kaptak.

A nemzetgazdaságban a tavalyi első 11 hónapban 2 millió 675 ezer főt alkalmaztak, 19,4 ezerrel kevesebbet, mint a bázisidőszakban. A versenyszektor ebből 1 millió 817 ezer, míg a közszféra 752 ezer embernek (köztük 91 ezer közfoglalkoztatottnak) adott munkát. Előbbinél 36,3 ezerrel csökkent, míg utóbbinál 16,4 ezer fővel nőtt a létszám. A megfigyelt nonprofit szervezeteknél 106 ezren álltak alkalmazásban.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.