A távolléti díj új szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júliusban még az eddigi szabályok szerint számolják a távolléti díjat, aki augusztusban megy szabadságra, már az új szabályok szerint kapja a bérét. A Parlament elfogadta a Munka Törvénykönyvét módosító törvényjavaslatot, amely 2013. augusztus 1-jétől a távolléti díj számítás szabályait is érinti. Az új rendelkezéseket a 2013. augusztus 1-jét követően esedékessé váló távolléti díjra kell alkalmazni.


Összefoglalva…

A módosítás lényege, hogy havibéreseknél az egy órára járó alapbér kiszámítását a törvény a 174-es átalányosztó helyett az adott hónapban irányadó általános munkarend szerinti munkanapok száma szerint rendeli kiszámítani. A másik fontos változás, hogy a távollétre járó díjazás szempontjából nem lesz jelentősége, hogy a távollét idejére volt-e munkaidő-beosztása a munkavállalónak.

A távolléti díj fő összetevői nem változnak, továbbra is az alapbér, bizonyos esetekben a teljesítménybér és egyes bérpótlék figyelembevételével kell majd megállapítani. Újdonság, hogy vasárnapi pótlék, illetve valamennyi pótlékátalány is jelentőséghez jut.

Az alábbiakban a főbb változásokat tekintjük át részletesebben is.

Az egy órára járó alapbér számítása

A jelenleg hatályos szabályozás legtöbb vitát kiváltó pontja a havibéres munkavállaló egy órára járó alapbérének kiszámítására vonatkozik. Az elfogadott törvényszöveg végül eltért az eredetileg közzétett javaslattól. A végleges szabály szerint, a havi alapbér meghatározott időszakra járó részének számításánál a havi alapbérnek a hónapban irányadó általános munkarend szerinti egy órára eső összegét kell megszorozni az adott időszakra eső általános munkarend szerinti teljesítendő órák számával.

E bonyolult mondat alapján tehát az osztószámhoz mindig azt kell meghatározni, hogy az adott hónapban hány nap esett hétköznapra. Például, a havi alapbér 200.000 Ft, az adott hónapban 20 hétköznap volt, a munkavállaló napi munkaideje 8 óra. Ebből az egy órára eső alapbér 200.000/20/8 =1.250 Ft. Ha a munkavállaló hétfőtől péntekig megy szabadságra egy héten, az általános munkarend szerint teljesítendő órák száma e távollét idejére 40 óra. Így az erre az időszakra eső alapbér: 1.250 Ftx40=50.000 Ft.

Értelmezésem szerint a munkaszüneti napot is figyelembe kell venni az általános munkarend szerinti óraszám számításánál, hiszen a havibéres munkavállaló havi alapbére az e napra járó díjazást is magában foglalja. A példabeli számítás tehát akkor is követendő, ha a 20 hétköznapból egy munkaszüneti nap volt.

HR&Munkajog – a munkaügy értesítője 

Munkaügyi szaklap papíron és online felületen is

A Nemzetgazdasági Minisztérium határozatai alapján a HR&Munkajog papíralapú előfizetése esetén 1 regisztrált mérlegképes könyvelői kreditpont adható.

A módosítás lehetővé teszi, hogy a munkáltató a távolléti díj alapbér-részét a havi- vagy órabér és pótlékátalány távollét tartamára történő kifizetésével teljesítse. Nem kell tehát külön kiszámítani a távollét idejére járó alapbér-részt és a ledolgozott időre járó alapbért, elegendő az adott havi alapbért (és pótlékátalányt) kifizetni. A távolléti díj teljesítménybér- és bérpótlék-részét természetesen ekkor is külön ki kell majd számítani. Új szabály, hogy ha a távollét tartama során az alapbér, vagy a pótlékátalány összege módosul, a távollét módosítást követő tartamára a távolléti díj számítása során a módosított összeget kell figyelembe venni.

A 174-es osztó is megmarad

A jelenlegi 174-es osztó mégsem tűnik el teljesen az Mt. szövegéből. A módosítás ugyanis fenntartja ezt az osztószámot a havibéres munkavállaló egy órára járó bérpótlékának meghatározásánál. A bérpótlék számítási alapja ugyanis – eltérő megállapodás hiányában – az egy órára járó alapbér. Havi alapbér esetén az egy órára járó alapbért ebben az esetben viszont nem a fenti metódussal számítjuk majd, hanem a havi alapbért az általános teljes napi munkaidő esetén 174 órával, rész- vagy általánostól eltérő teljes napi munkaidő esetén pedig ennek arányos részével kell osztani. Az indokolás szerint ennek az a célja, hogy a bérpótlékok mértéke ne változzon attól függően, hogy az adott hónapban hány általános munkarend szerinti munkanap van. A 174-es átalányosztóval egy óra éjszakai munkáért ugyanannyi pótlékot kap majd a munkavállaló minden hónapban, függetlenül a munkanapok számától.

A kétféle osztószám a rendkívüli munkavégzés pótléka esetén okozhat furcsa helyzetet. Ekkor ugyanis a túlórára járó alapbért az adott hónapban irányadó általános munkarend szerinti munkanapok számával, majd a napi munkaidővel való osztással kell meghatározni, az ugyanerre az időre járó túlórapótlékot viszont a 174-es osztóval.

A távolléti díj új elemei: pótlékátalányok, vasárnapi pótlék

A távolléti díj összetevői is változnak augusztus 1-jétől. Újdonság, hogy az alapbér mellett a pótlékátalány is mindig a távolléti díj része lesz. Jelenleg átalány formában is csak azok a bérpótlékok jutnak jelentőséghez, amelyeket a távolléti díj bérpótlék-részében kifejezetten figyelembe kell venni. A módosítás alapján viszont a rendkívüli munkavégzésért járó és a munkaszüneti napi pótlék is része lesz a távolléti díjnak, ha azt a felek átalány formájában határozták meg. A havi pótlékátalány arányos részének meghatározásakor is az adott időre járó alapbér meghatározására vonatkozó, fent ismertetett átszámítást kell alkalmazni.

A távolléti díj részeként figyelembe veendő bérpótlékok körét és ennek részletszabályait a módosítás eredeti tervezete nem érintette volna, az elfogadott szöveg azonban ezen is változtat. A vasárnapi pótlékot is figyelembe kell majd venni ugyanis, ha a munkavállaló az irányadó időszakban (ez általában az utolsó hat naptári hónap) legalább a vasárnapok egyharmadában rendes munkaidőben munkát végzett. Ez elsősorban a kereskedelmi ágazatban dolgozóknak jó hír, hiszen ott rendszeres a vasárnapi munkavégzés (és vasárnapi pótlék is jár), ami a távolléti díj mértékében is tükröződni fog.

Mikor számoljunk a teljesítménybérrel is?

A módosítás pontosítja a teljesítménybér-rész számításának szabályait. Megmarad az a szabály, hogy a teljesítménybér csak akkor része a távolléti díjnak, ha kizárólag teljesítménybérben kapja az alapbérét a munkavállaló, vagy ha időbérrel vegyes rendszerben, de az időbér nem éri el az alapbér összegét (pl. 100.000 Ft alapbérből 20.000 Ft havi fix juttatás, 80.000 Ft pedig a 100%-os teljesítmény esetén jár). A ma hatályos szabályozás alapján azonban az alapbért utóbbi esetben is külön figyelembe kell venni a távolléti díj számításánál, noha az ilyenkor teljesítménybér elemet is tartalmaz. Ezt korrigálva módosítás kimondja, hogy a teljesítménybérezés esetén a távolléti díj számításánál az alapbért figyelmen kívül kell hagyni, azzal, hogy az idő- és teljesítménybér összekapcsolásával megállapított munkabér esetén az időbér-részt a távolléti díj alapbér-részében kell figyelembe venni. Ezzel megszűnik a duplikáció a bérelemek beszámításánál.

 

Opus Simplex – Egyszerűen a munkajogról

 

Az Opus Simplex a munkajog szakértője.

Ha elakadt a mindennapi munkaügyi ügyintézésben, ha szakmai megerősítésre van szüksége, vagy kíváncsi, van-e célszerűbb megoldás,
forduljon hozzánk!

Egyféle távolléti díj, egyféle pótlék-beszámítás

A hatályos szabályozás a legtöbb fejtörést talán a távolléti díj bérpótlék-részének számítása kapcsán okozza. Jelenleg ugyanis kétféle számítási módszert kell alkalmazni. Ha a munkavállaló munkaideje a munkavégzés alóli mentesülés tartamára nem volt beosztva, úgy csak egyes bérpótlékokat kell figyelembe venni a távolléti díj részeként és csak bizonyos feltételek teljesülése esetén. Ha viszont a távollét idejére volt munkaidő-beosztás, úgy a távolléti díj nem tartalmaz bérpótlék-részt, hanem az alapbér és a teljesítménybér alapján számolt távolléti díjon felül a munkavállaló minden olyan bérpótlékot is tételesen megkap, amely az adott távollét idején megillette volna, ha munkát végez. Ugyanakkor igen nehezen értelmezhető, mikor tekinthetjük úgy, hogy a távollét idejére nem volt munkaidő-beosztás.

A módosítás szerint a távolléti díj számításánál nem lesz jelentősége annak, hogy a távollét idejére a munkavállalónak van-e munkaidő-beosztása, vagy sem. Ebből eredően mindig egyféle számítást kell majd alkalmazni: azt, amelyik jelenleg munkaidő-beosztás hiányában irányadó.

Megmarad viszont a munkaidő-beosztás jelentősége az állásidő tekintetében. Ha tehát az állásidő olyan időszakra esik, amelyre a munkavállalót (bármely) bérpótlék is megilleti, arra az alapbérén felül továbbra is jogosult lesz.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.