Az EU folyósította a munkahelyeket és munkavállalókat segítő hiteleket Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság 2,17 milliárd euró hitelt (mintegy 82 milliárd forint) folyósított három uniós tagállamnak, köztük 147 millió eurót (mintegy 55,8 milliárd forint) Magyarországnak a koronavírus-járvány miatt megnövekedett munkanélküliség mérséklését célzó uniós program (SURE) keretében; az EU ezzel a hitel teljes összegét átutalta Magyarországnak.

A kedden folyósított összeg a SURE-eszköz forrásaiból nyújtott pénzügyi támogatás nyolcadik részlete, a kifizetések révén Magyarország 147 millió eurót, Lengyelország 1,5 milliárd eurót, Portugália pedig 523 millió eurót kapott.

Az Európai Bizottság ezzel teljesítette a program keretében Magyarország számára jóváhagyott hitelösszeget. A hiteltámogatás tizenöt éves érvényességi ideje alatt az uniós forrásból ugyanis Magyarország összesen 651 millió euró (mintegy 190 milliárd forint) összegű pénzügyi támogatásban részesül. Az Unió 2020 decemberében 200 millió eurót, 2021. február elején 304 millió eurót (mintegy 108 milliárd forintot) folyósított Magyarországnak.

hitelt

Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a kedvező feltételekkel felvehető, hosszú lejáratú hitel formájában folyósított SURE-hitelek segíteni fogják a három tagállamot abban, hogy a koronavírus-világjárványt követően megbirkózhasson a munkahelyek megőrzését célzó közkiadások hirtelen megugrásával. A hiteltámogatásból a három tagállam fedezni tudja a csökkentett munkaidős nemzeti foglalkoztatási rendszerek és a világjárványra válaszul meghozott egyéb hasonló – többek között az önálló vállalkozók számára bevezetett – intézkedések finanszírozásához közvetlenül kapcsolódó költségeket.

Az Európai Unió 2020 elején hozta létre a SURE (szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő támogatás) nevű finanszírozási eszközt, azzal a céllal, hogy Unió-szerte segítsen megvédeni a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került munkahelyeket és munkavállalókat. A támogatás a munkahelyek megőrzése, a foglalkoztatás szintjének fenntartása mellett egyes egészségügyi vonatkozású intézkedések finanszírozását hivatott elősegíteni.

A SURE keretében 19 uniós tagállam részesül összesen 94,4 milliárd euró összegű pénzügyi támogatásban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.

2024. június 26.

A munkahelyi bizonytalanság tanulásra ösztönöz

Globálisan a munkavállalók csaknem fele (45 százalék) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt; mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi a dolgozókat – derült ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.