Beosztás- és szabadságtervezés egyszerűen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalati beosztástervezés tevékenység az L-SOFT Zrt. szerint jóval összetettebb feladat, mint egyszerű munkarendek tervezése.  Szerintünk figyelembe kell venni egy-egy terület munkaerőigényének megtervezésénél a várható forgalmat, vagy megrendelés-állományt, a vonatkozó jogszabályokat, sőt a dolgozók egyedi igényeit is.
A szoftvermegoldás erre az adminisztrációs problémára már megtalálható a hazai informatikai piacon, az L-SOFT Zrt. PIRAMIS™ Beosztás- és szabadságtervezés programja támogatja akár több tízezer munkavállaló beosztás- és szabadság tervezését.


A feladat bonyolultságáról…

Vegyünk példaként egy hipermarketet, ahol a vásárlóerő hullámzó, kitéve a napszakok, heti akciók, fizetésnap, ünnepek adta terheltségnek. Ez a terhelés befolyásolja, hogy adott nap, adott napszakában adott munkaterületeken (pl. pénztár) hány munkavállaló dolgozzon.
A szoftvernek nem csak egyszerűen szét kell „szortíroznia” a rendelkezésre álló munkavállalói állományt egy hónapra, figyelnie kell a változó terhelés miatt változó munkaerőigényt!
Pl. akcióváltás napján, ha az fizetésnapra esik, nagyobb vásárlótömegre lehet számítani, , mint a hónap utolsó napjaiban, vagy az az akciós időszak végén. Gyakran napon belül is megfigyelhetők kiemelkedő forgalmú időszakok, pl. a reggeli és délutáni időszakokban, a munkaerőigényt eszerint kell a tervezni.
Emellett, az adatok előállítása során folyamatosan figyelnie kell a munkáltatóra kötelező jelleggel érvényes jogszabályrendszert, különös tekintettel a Munka Törvénykönyvére (továbbiakban MT).

Hasonló példa lehet egy gyáregység, ahol a tevékenység erősen „megrendelés alapú”. Vagyis a munkaerő állomány ütemezését a vállalathoz beérkező megrendelésekhez igazítják, ezek azok az aktivitások, melyek befolyásolják a munkaerőigényt ezekben az időszakokban.
További példaként megemlíthetnénk többműszakos munkarendet alkalmazó szolgáltatót, nagy forgalmú ügyfélszolgálattal, stb.

Mindezek mellett még mindig vannak olyan emberi tényezők, amelyek még tovább bonyolítják a tervezést végzők munkáját, hiszen pl. a betegségek jellemzően előre nem tervezhetően befolyásolják, és leginkább apasztják a rendelkezésre álló létszámot. Egy kockás papíron, vagy EXCEL táblázatban végzett tervezésnél sajnos mindezt az információt „fejben kell tartani”, növelve a hibalehetőséget.

Melyek azok a szoftverjellemzők, melyek  szerintünk egyedülállóvá teszik a hazai piacon a PIRAMIS™ Beosztás- és Szabadságtervezést?

Beosztásterv akár egy kattintásra?
A PIRAMIS™ beosztástervezés a felhasználó által megadott paraméterek, dolgozói igények, egyenletes műszakterheléssel, MT jogszabályok figyelembevételével felajánlhat egy beosztástervet, melyet a felhasználó felülírhat.

Fontos!  MT szabályok alkalmazása.
A beosztástervezés program alkalmazásával a beosztást tervező személy képessé válik a feladatát úgy elvégezni, hogy a Munka Törvénykönyve szabályozásaival ellentmondó tervet nem készíthet.

Aktivitások és tervezés
Az előzményekben már használtuk az aktivitás kifejezést, milyen lehetőségek kezelését jelenti a program esetében?
A szükséges létszámot az adott időszakra (napra, hónapra) tervezett bevételi terv, rendelésállomány, forgalom (a hipermarket példa esetén az áruházi forgalmi terv) és a különböző olyan tevékenységek (aktivitások) határozzák meg, melyek befolyásolják a létszámigényt, pl. leltár, akcióváltás, belső képzések, fizetésnapok, ünnepnapok.
A tervező felületen megjelennek az aktivitások az időtartamukkal együtt, valamit a forgalmi terv grafikon. Így a tervező vizuálisan ábrázolva láthatja, hogy a forgalmi terv görbe és a létszámgörbe mennyire felel meg egymásnak.

A dolgozók egyedi igényei
A beosztástervezésnél figyelembe vehetők a dolgozók által megadott egyedi igények (pl. a hónap egy bizonyos napjának reggeli műszakjába nem tervezhető elfoglaltság miatt)

Egyenletes műszakterhelés figyelése
A tervezés biztosítja a dolgozók egyenletes műszakterhelését (a szoftver figyelembe veszi a tervezés során, hogy adott tervezési időszakban a dolgozók egymáshoz viszonyítva hasonló alkalommal legyenek pl. nappali és éjszakai műszakban)

Eltérő tervezési paraméterek egységenként
A hipermarket példánál maradva, az áruházon belül pl. a csemegepult esetében az itt figyelembe vehető forgalmi tervvel, nyitva-tartással lehet az ide rendelt munkavállalói kör beosztását megtervezni.

Szabadságtervezés az aktivitások figyelembevételével
Az éves szabadságterv a beosztástervezés egyik kiinduló adata lesz. Rendelkezésre áll egy külön felület a munkavállalók szabadságterv adatainak rögzítésére, ezek megjelennek a beosztástervezőben. Amennyiben nem a terv szerint történik a szabadság kivétele, akkor a tény szabadság adatok felülírják a terv szabadság adatokat. A megoldás előnye, hogy ugyanakkor beosztástervezés közben is rögzíthetőek/módosíthatóak a szabadságterv adatok, ezek a változások a szabadságtervezésben is megjelennek.

Vizuális megoldások és kimutatások
A szoftverek megjelenítése, felhasználói felülete egyre nagyobb jelentőséggel bír amiatt, hogy napjainkban már szinte minden területen számítógépet és programokat használunk.
A felhasználóbarát megoldások könnyítik a többórás munkavégzést, áttekinthetőbbé teszik a rendelkezésre álló adatokat, és különösen igaz ez a vizuális, grafikus elemek használatára.
A tervezés, tény munkaidő-rögzítés és riportolás során grafikonos kimutatások segítik a felhasználók számára a könnyebb információbefogadást. Pl. forgalmi terv görbe és a létszámgörbe összehasonlítása – a tervezésben mennyire áll összhangban a várt fogalom és a tervezett létszám? Egy pillantással felmérhető, ellenőrizhető.
A lekérdezésekben tetszőlegesen kiválasztható vállalati területre, egységre, időszakra, naponkénti/óránkénti/félóránkénti megbontásban lekérdezhető létszámadatok táblázatos, illetve diagrammos megjelenítésben.

Képernyőkép: a beosztástervező felület

Képernyőkép: a szabadságtervezés

 

Képernyőkép: grafikus kimutatások

 

 

Képernyőkép: idősoros és grafikus kimutatás

 

Terv és tényadatok kezelése, és egyetlen felületen való megjelenítése 

A program lehetőséget nyújt a tény munkaidő adatrögzítésre, és ezek a megvalósult jelenléti adatok megjeleníthetőek a beosztástervezés rögzítésében, egy karbantartó képernyőn. A megoldás előnye, hogy pl. az elmúlt hónap terv/tény adat összefüggései – nem biztos, hogy a tervezésnek megfelelően valósult meg a tény beosztás – figyelembe vehetőek a következő hónap beosztástervezésénél.
A program nem lenne teljes értékű, ha a tény munkaidő adatok feladására nem lenne alkalmas a bérszámfejtés felé, vagy pl. a heti beosztásterv nem lenne kinyomtatható.

Hogyan alakul a jövő havi bérköltség? Szeretnénk a belső és az igényelt külső munkaerő jövő havi együttes költségét is látni?
A tervezett bérköltségek kimutatására, bázis évvel összehasonlító elemzésére is lehetőséget biztosít a program, így kimutatható a beosztástervezésben megadott munkaidőadatok alapján a belső, illetve külső munkavállalók teljes költsége.
Ezzel még a bérszámfejtést megelőzően előre lehet kalkulálni a kifizetendő béreket és azok járulékos költségeit. Természetesen ez a funkció nem tartalmazhatja a bérszámfejtés tényszerű pontosságát, hiszen a számfejtett értékek ott jelenhetnek meg, de pl. a külső munkaerő tervezett igénylése esetén az előzetes kalkulációk jelentősége nélkülözhetetlen a döntés-előkészítésben.

A Beosztás-, szabadság tervezés és tény munkaidő adatrögzítés bevezetésével elérhető előnyök

Miért lesz elégedettebb a munkavállaló?

  • az egyedi igényeit is jelezheti a tervezés előtt
  • ügyféltapasztalatok szerint a már megtervezett beosztást kevesebbet kell módosítani, a dolgozó biztosabban tervezhet előre a  szabadidejével
  • a vonatkozó MT szabályok ellenőrzésével készült a beosztása

Miért lesznek elégedettebbek a beosztástervezésért felelős vezetők?

  • könnyen áttekinthető felületen ellenőrizheti a szabadság és beosztásterveket, a munkajogi kontrollt elvégzi helyette a szoftver

Miért lesznek elégedettebbek a terület döntéshozói?

  • naprakész információval rendelkeznek
  • ütemezetté válik a szabadság kiadás
  • lényegesen egyszerűbbé, és pontosabbá válik a bérköltségtervezés
  • akár napi szinten kontrollálható a bérköltség

További információ és termékvideó a PIRAMIS™ Beosztás és szabadságtervezés, tény munkaidő adatrögzítés megoldásról: www.lsoft.hu.

Tomkó Gyöngyvér
L-SOFT Zrt.
www.lsoft.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.