Betegszabadság számítása év közben megszűnő jogviszonynál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munka Törvénykönyve szerint a munkáltató a munkavállaló számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként 15 munkanap betegszabadságot ad ki. Fontos tudni, hogyan kell ezt a szabályt értelmezni akkor, ha a munkaviszony az év során megszűnik.


 A törvény szerint az évközben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a 15 munkanapos éves keret arányos részére jogosult. A felet elérő töredéknapot egészként kell figyelembe venni. Például, a július 1-jén kezdődő munkaviszonyban nyolc munkanap betegszabadság jár a munkavállalónak. Ugyanakkor a törvény nem írja elő az arányosítást az év közben megszűnő munkaviszony tekintetében. Így például a tárgyévre akkor is 15 munkanap betegszabadság jár a munkavállalónak, ha a munkáltató felmondással március 31-i hatállyal megszünteti a munkaviszonyt.

Az 1992. évi Munka Törvénykönyve a fenti szabályokat kiegészítette azzal, hogy a munkavállalót – ha az év folyamán már munkaviszonyban állt – az év közben kezdődő munkaviszonyban megillető, időarányos betegszabadsága nem lehetett több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része. Például, a július 1-jén kezdődő munkaviszonyban egyetlen nap betegszabadság sem illette meg, ha a tárgyévben korábban fennálló munkaviszonyában 15 munkanapot már igénybe vett. Ez utóbbi rendelkezés a hatályos törvényben már nem szerepel. Ezért nincs jelentősége, hogy a tárgyévben kezdődő munkaviszony meddig áll fenn, mindig 15 munkanap betegszabadság jár a munkavállalónak (pl. akkor is, ha a munkavállaló már a munkába lépés napján megbetegszik, és 15 munkanap elteltével a munkáltató próbaidő alatt azonnali hatállyal felmond neki).

Annak sincs jelentősége, hogy a tárgyévben fennállt, korábbi munkaviszonyokban hány munkanap betegszabadságot vett igénybe a munkavállaló. Ezért a munkáltatónak erről nem is kell nyilatkoznia a munkaviszony végén kiadandó igazolásokban. A sokat betegeskedő és gyakran munkahelyet váltó munkavállaló így aztán egy naptári évben 15-nél jóval több napot is betegszabadságon tölthet (egymás után különböző munkaviszonyokban). Ez egyébként akkor is így van, ha ugyanazon felek között jön létre egy éven belül többször munkaviszony.

 

Ebből a logikából következően a határozott idejű munkaviszony esetén sincs jelentősége annak, hogy a munkaviszony év közben megszűnik. Így például a július 1-jétől szeptember 31-ig létesülő munkaviszonyban nem csak négy munkanap, hanem nyolc munkanap betegszabadság jár. Azaz, nem a munkaviszony megszűnéséig, hanem az év végéig kell arányosítani.

Észre kell venni, hogy ez a számítási módszer számos esetben furcsa eredményre vezethet. A január 1-jén létesülő munkaviszonyokban ugyanis – mivel ezek nem év közben kezdődnek – mindig 15 munkanap betegszabadság jár, akkor is, ha csak három hétre létesülnek. Az is ellentmondásos, hogy így a határozott idejű munkaviszonyban járó betegszabadság mértéke nem a jogviszony időtartamától, hanem a kezdő időpontjától függ. Például, a július 1-jén kezdődő három hónapos munkaviszonyban nyolc munkanap jár, de ha ugyanerre az időtartamra október 1-jétől december 31-ig szerződnek a felek, már csak négy munkanap. A betegszabadság szabályaitól kollektív szerződésben is csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

A betegszabadság mértékének társadalombiztosítási szempontból is nagy jelentősége van. A munkavállaló ugyanis mindig mentesül a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól, ha keresőképtelen. Erre az időtartama a betegszabadság kimerítése után társadalombiztosítási ellátásként táppénzt kaphat. A betegszabadság azonban magasabb összeg (a távolléti díj 70%-a), amit a munkáltató fizet. Ezért a társadalombiztosítási szervek is ellenőrizhetik, hogy a munkáltató helyesen számolta-e ki a munkavállalót megillető betegszabadság mértékét, és nem folyósítottak-e részére táppénzt a kelleténél hamarabb.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.