Cafetéria: így bizonyítsuk az átvételt!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Papír alapú utalványok átadásánál sokszor olvashatjuk, hogy munkáltatóként írassunk alá átvételi lapot a dolgozókkal. Ilyen átvételi lapot gyárthatunk saját magunknak is, de több szolgáltató csomagol is a tőle rendelt utalványok mellé. Mikor melyiket használjuk? Egyáltalán milyen adatok szükségesek egy hibátlan átvételi laphoz? …és lehet abból problémánk, ha hiányos átvételi lappal dolgozunk? A válasz sajnos „igen”.


Átvételi lap – mi legyen rajta?

Papír alapú utalványok átadásánál sokszor olvashatjuk, hogy munkáltatóként írassunk alá átvételi lapot a dolgozókkal. Ilyen átvételi lapot gyárthatunk saját magunknak is, de több szolgáltató csomagol is a tőle rendelt utalványok mellé.

Mikor melyiket használjuk? Egyáltalán milyen adatok szükségesek egy hibátlan átvételi laphoz? …és lehet abból problémánk, ha hiányos átvételi lappal dolgozunk?

A válasz sajnos „igen”. Mivel az átvételi lap szolgál arra, hogy a juttatásban részesülőket, a juttatás időpontját, a juttatás típusát és értékét meghatározza, ezért a hiányos átvételi lapok komoly adóhiányt okozhatnak.

Gyakori hibák

  • Nem szerepel azonosítható módon a munkatárs az átvételi lapon, csak valami olvashatatlan aláírás az átvétel tényéről. Ilyenkor bizony magyarázkodhatunk, hogy kinek is adtunk kedvező adózású juttatást.
  • Dátumgondok! Pl. a 2013. első negyedévre szóló utalványokat április elején adta ki a munkáltató, és az átvételi lapon a dátum helyett csak ez szerepel: 2013. I.

Na, ez lehetne január is! Ha meg január, akkor alaposan túlléphettük a havi keretet, ráadásul februárban semmi adófizetés nem történt (csak májusban).

Szükséges tartalmi elemek

Könnyen meghatározhatjuk az átvételi lapok szükséges tartalmi elemeit, ha a funkciójából indulunk ki.

  1. Azonosítani kell a juttatásban részesülőket. Így a dolgozó nevét és annyi adatát kell szerepeltetnünk, hogy az adózáshoz pontosan azonosítható legyen. Jó lehet ehhez például az adóazonosító jele.
  2. A kiadott juttatás típusát is írjuk fel a lapra (ettől is lesz ez éppen Erzsébet- vagy iskolakezdési- vagy ajándék- stb. utalvány).
  3. Az átadott utalvány értéke sem maradhat le, hiszen az adó mértékének megállapításához elengedhetetlen adat.
  4. Lényeges a juttatás kiadásának időpontja teljes dátummal (év, hónap, nap), hogy az adófizetés idejét, szabályait meg tudjuk határozni. Egészen más adószabályok vonatkozhatnak egy 2014.01.03-i utalványra, mint a 2013.12.30-ára dátumozott átadásra.
  5.  …és az átvételt igazoló dolgozói aláírásra is szükség lesz.

Hasznos lehet még az utalvány sorszáma. Ezzel a későbbi adminisztrációs feladatokat segíthetjük. Pl. az utalványok elvesztésekor a letiltáshoz kész adatokat tudunk biztosítani a dolgozóink számára.

Opcionális kiegészítés a juttatást biztosító munkáltató megnevezése a fejlécben, illetve egy dolgozói nyilatkozat szövegrész alkalmazása, mely szerint a dolgozónk kapott tájékoztatást a juttatás felhasználásának feltételeiről, és felel ezek betartásáért.

A cikk szerzője a CafeteriaTREND magazin alapítója.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.