Cafeteria-vita: délután háromkor tüntetnek a szakszervezetek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Keddre,  november 6-án 15 órára hívták tüntetésre hívják a munkavállalókat a szakszervezetek a béren kívüli juttatások adózási szabályainak megváltoztatása ellen.

A szakszervezetek felhívásukban hangsúlyozzák, már 2018 júniusa óta tiltakoznak a béren kívüli juttatások adózási szabályainak megváltozása ellen – olvasható a Liga honlapján.

A kormányzat eddig nem vette figyelembe ezen állásfoglalásban foglaltakat annak ellenére, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium is jelezte a béren kívüli juttatások adózásának változásával kapcsolatos fenntartásait. Folyamatosan tárgyalásokkal kecsegtet a kormányzat, érdemi előrelépés azonban nem történt. Tiltakozásként aláírásgyűjtési akciót indítottunk, már több ezren fejezték ki a változással kapcsolatos elégedetlenségüket az akcióban történő részvétellel.

Most a szakszervezetek felhívják a munkavállalókat, hogy a tüntetésen fejezzék ki elégedetlenségünket az adóemelés és jogaik megnyirbálása ellen, valamint az érdemi szociális párbeszéd hiánya miatt.

A tüntetés időpontjai és helyszínei:

A résztvevők 14.30-tól gyülekeznek a Bankcenter előtti parkos részen, a Magyar Nemzeti Bank előtt (Budapest Szabadság tér 9, 1054)

15.00 órakor veszi kezdetét a rendezvény a szervező és érdekvédelmi szervezetek beszédeivel.

15.30-tól gépkocsik vezetésével menet a következő útvonalon:

Sas utca – Arany J. utca – Bajcsy-Zsilinszky út – Alkotmány utcán keresztül az Alkotmány utca Kossuth téri végéig

Az Alkotmány utca Kossuth tér felőli végére kb. 16.15-kor érkeznek a tiltakozók, az érdekvédelmi szervezeteket képviselők beszédeit követően zárul a demonstráció, várhatóan 17.00-kor.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 14.

A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme

Nem kétséges, hogy a munkavállaló azáltal, hogy munkát végez, a munkáltató jogos gazdasági érdekeit szolgálja. A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme ugyanakkor nem merül ki ennyiben, hanem éppen, hogy arról szól, hogy a munkavállalónak bizonyos magatartásoktól tartózkodnia kell. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertetjük.