Csúcsközelben a foglalkoztatottság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagyon közel vagyunk a teljes foglalkoztatottsághoz, amellyel a nyomában haladunk a sok szempontból mintaként kezelt Csehországnak – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

A Központi Statisztikai Hivatal által az elmúlt hónapokban közölt 4,7 milliós foglalkoztatási adatra utoljára a rendszerváltás idején volt példa, és ezt még a közfoglalkoztatottak és a külföldön dolgozók sem torzítják jelentősen, mert ebből 4,5 millióan az elsődleges munkaerőpiacon dolgoztak – olvasható a Világgazdaság cikkében.

Virovácz Péter szerint a munkaerőpiac már olyannyira beszűkült, hogy szinte lehetetlen tovább növelni a foglalkoztatottak számát. A koronavírus-járvány előtt a hazai munkanélküliségi ráta 3,2 százalékos volt, most 3,6 százalékos, tehát a különbség szinte elhanyagolható, továbbá a potenciális munkaerő-tartalék 300 ezer fő körüli nagysága már a pandémia előtti szinten alakul.

Magyarország az uniós listán a tavaly év végén mért 74,1 százalékos mutatóval a 8. helyen áll, amellyel előzi Ausztriát (73,5 százalék), és éppen csak a nyomában van a munkaerőpiacot tekintve sok szempontból mintaként kezelt Csehországnak (75,3 százalék).


Kapcsolódó cikkek

2024. május 14.

A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme

Nem kétséges, hogy a munkavállaló azáltal, hogy munkát végez, a munkáltató jogos gazdasági érdekeit szolgálja. A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek védelme ugyanakkor nem merül ki ennyiben, hanem éppen, hogy arról szól, hogy a munkavállalónak bizonyos magatartásoktól tartózkodnia kell. Az alábbiakban az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertetjük.