Hogyan alkalmazhatnak ukrán menekülteket a magyarországi vállalatok?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Safe in Hungary weboldalon minden magyarországi vállalat hozzáférhet ahhoz a listához, amely tartalmazza az Ukrajnából hazánkba menekült, munkát kereső emberek adatait – derül ki a Prohuman közleményéből.

A rendszer biztonságosan, a személyi adatokra vonatkozó minden jogszabályt betartva működik. A weboldalon eddig 220 vállalat regisztrált, és mintegy 400 menekült már munkába is állhatott a safeinhungary.hu-n működtetett foglalkoztatási adatbázisnak köszönhetően. A Safe in Hungary program összességében több ezer ukrán menekültnek biztosított eddig segítséget: tájékoztatást, ingyenes szállást és utaztatást.

Tízezer menekült kereste meg őket

A Prohuman az ukrán nyelven is elérhető safeinhungary.hu weboldal mellett ukrán nyelvű segélyvonalat (+36 1 999 6422) és Viber elérhetőséget (+36 20 665 5065) is biztosít az érdeklődő menekülteknek. A cég munkatársai személyesen is segítik az emberek tájékozódását a hét minden napján 24 órában elérhető ügyfélszolgálati pontokon, amelyeket a budapesti BOK csarnokban, valamint Záhonyban, Beregsurányban és Tiszabecsen alakítottak ki.

„Kollégáink minden érdeklődnek segítenek, regisztráljuk a hozzánk fordulókat online rendszerünkben és igyekszünk minden kérdésre válaszolni. Sok olyan pozícióra várnak ma dolgozókat a vállalatok, ahol a hazánkba érkező ukrán állampolgárok munkába állhatnak, és ezt mára kezdik felismerni a munkáltatók is. Reméljük, hogy a Prohuman munkája sokak számára jelenthet kézzelfogható segítséget ebben a nehéz helyzetben azzal, hogy összekötjük a munkát vállalni szándékozó menekülteket a vállalatokkal, munkaközvetítőkkel” – mondta el Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezető igazgatója.

A háború kitörése óta mintegy tízezer ukrán menekült kereste meg a Prohuman valamely információs pontját; 2500 menekült jelezte munkavállalási szándékát a Prohuman munkatársai felé, közülük mintegy 600 fő interjún is részt vett, közel 400 ember pedig már munkába is állt. A vállalat szakemberei azt tapasztalták, hogy sokan hosszú távon is Magyarországon terveznek munkát vállalni, amennyiben erre lehetőség lesz, mások viszont azt tervezik, hogy a háború végeztével visszatérnek hazájukba. Míg a korábbi években többnyire férfiakat toboroztak Ukrajnából a munkaerőhiánnyal küzdő vállalatok, most arányaiban sokkal több nő érkezik hazánkba, de az ő foglalkoztatásukra is van lehetőség; a munkát vállalók és családtagjaik lakhatását állami program segíti elő.

Így alkalmazhatnak menekülteket

Az érdeklődő munkaadóknak regisztrálniuk kell a www.safeinhungary oldalon és először el kell fogadniuk az adatok kezelésével kapcsolatos szabályokat. Az adatbázis minden vállalat, munkáltató vagy munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó cég számára szabadon és díjmentesen elérhető. A regisztráció után az érdeklődők hozzáférést kapnak a jelentkező munkavállalók adatbázisához és az ott található információk alapján kiválaszthatják a számukra megfelelő jelölteket, akár több jelöltet is csoportba rendezve. Az így kiválasztott személyek az adatbázisban „foglalt” státuszba kerülnek.

Ezek után a Prohuman szakemberei felveszik a kapcsolatot a kiválasztott potenciális munkavállalókkal és segítenek számukra felkészülni az interjúra, segítenek a technikai vagy nyelvi nehézségek leküzdésében és akár az interjú helyszínére történő utazásban is. Sikeres interjú és megállapodás esetén a munkáltató felveheti a kiválasztott munkavállalót, vagy megbízhatja ezzel a feladattal az általa preferált munkaerőkölcsönző vállalatot is. Amennyiben az interjú, vagy a szerződéskötés 96 óra elteltével nem jön létre, az online rendszerben korábban bejelölt munkakeresők újra mindenki számára láthatók és újra kiválaszthatóak lesznek. Ezen lépéssel biztosítják azt, hogy a folyamat gyors legyen, a menekült munkakeresők pedig a lehető legnagyobb eséllyel juthassanak munkához.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.