Díjazás munkavégzés hiányában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munka Törvénykönyve előírásai szerint a munkaszerződés alapján a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni. Általánosságban elmondható, hogy a munkavégzés ellenértéke a munkabér, azonban a jogszabály bizonyos esetekben előírja a munkavállaló díjazását munkavégzés hiányában is.
 


A munkavállaló foglalkoztatását a Munka Törvénykönyve a munkáltató főkötelezettségeként írja elő. Abban az esetben, ha a munkáltató e kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget, a munkavállalót – annak ellenére, hogy ténylegesen nem végez munkát – alapbér illeti meg. Ezt nevezzük állásidőre járó díjazásnak. A rendelkezés célja, hogy a dolgozónak ne származzon hátránya abból, ha őt a munkáltató akár gazdasági, akár szervezési, akár más okokból – az elháríthatatlan külső okot kivéve – nem tudja foglalkoztatni. 

A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés azon eseteit, amikor a munkavállalónak távolléti díj jár.  Ezek közül a legáltalánosabb eset, amikor a munkavállaló szabadságon van. Szabadságon csak az alap- és pótszabadság értendő, betegszabadság esetén ugyanis a távolléti díj hetven százaléka jár, a szülési szabadság idejére pedig – amennyiben az arra vonatkozó jogszabályban előírt feltételeknek a munkavállaló megfelel – egészségbiztosítási pénzbeli ellátás.

A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót legalább a felmondási idő felére a munkavégzési kötelezettsége alól felmenteni. A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.

A kötelező orvosi vizsgálat időtartama alatt a munkavállaló szintén mentesül a munkavégzési kötelezettség alól és távolléti díjra jogosult.

Konferencia ajánló

2016.03.10. A munkaviszony megszűnése és megszüntetése; a jogellenes megszüntetés jogkövetkezményei

Dr. Lőrincz György előadása a Danubius Zrt. Hotel Hungaria City Centerben

Részletek és jelentkezés >>>

A véradó dolgozó a véradásban való részvétel időtartamára, de minimum 4 órára jogosult távolléti díjra munkavégzés hiányában.

A gyermeküket szoptató anyák a gyermek korának függvényében, valamint az alapján, hogy ikergyermekről van-e szó a jogszabályban meghatározott időben mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól és jogosultak távolléti díjra.

A munkavállaló hozzátartozója halála esetén két munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, mely időtartamra szintén távolléti díj illeti meg.

Amennyiben a munkavállaló általános iskolai tanulmányokat folytat a képzésben való részvételhez szükséges időtartamra a Munka Törvénykönyve mentesíti a munkavégzési kötelezettség alól és a tanulmányok miatt kieső időre távolléti díjra jogosult. Emellett a felek megállapodhatnak abban, hogy más képzésen, továbbképzésen való részvétel esetén is a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés mellett a dolgozó megkapja a távolléti díjat.

A munkáltató, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés körülményeinek kivizsgálása miatt indokolt, a vizsgálat lefolytatásához szükséges, de legfeljebb harminc napos időtartamra mentesítheti a munkavállalót rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, mely időtartamra a munkavállalót távolléti díj illeti meg.

Amennyiben a munkavállalónak bíróság vagy hatóság előtt személyesen meg kell jelennie (sértettként, gyanúsítottként, tanúként stb.) a munkavégzési kötelezettség alól mentesül, távolléti díjra azonban csak akkor jogosult, ha tanúként hallgatják meg.

Óra- vagy teljesítménybéres munkavállalók esetében a munkaszüneti napra, amely az általános munkarend szerint munkanapra esne a munkavállalót távolléti díj illeti meg. Ennek a rendelkezésnek a hiányában egy óra- vagy teljesítménybéres munkavállalót keresetveszteség érne mivel a munkaszüneti nap általános munkarend szerinti munkanapra esett.

A munkaügyi compliance audit

A kötet a vállalatok adminisztratív funkcióinak munkajogi, menedzsment, szakmai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatához nyújt segítséget.

Megrendelés >>

Az előbbiekben felsoroltakon kívül a munkavállaló azokban az esetekben is távolléti díjra jogosult, amikor a munkaviszonyra vonatkozó szabály munkavégzés nélkül munkabér fizetését írja elő, de annak mértékét nem határozza meg.

A munkavállaló mentesülhet egyéb esetben is a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. A mentesülés indoka lehet különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy másképpen nem elhárítható ok (például beteg gyermek óvodából/iskolából haza/orvoshoz kísérése). Ebben az esetben azonban a munkavállaló nem jogosult díjazásra, hacsak erről a felek külön nem állapodnak meg.

A cikk szerzője az UCMS Group Hungary munkatársa. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.