Elengedett munkáltatói kölcsön


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Társaságunk forint-alapú kölcsönt nyújtott munkavállalójának pénzintézeten keresztül 2011.12.28-án kelt szerződés alapján, melynek folyósítása 2011.12.30-án történt meg. A kölcsön összege 4.800.000 Ft, kamata változó a mindenkori jegybanki alapkamatnak megfelelően, lejárata 2026.12.31. A kölcsönt a munkavállaló által saját ingatlan vásárlásra felvett deviza alapú hitel végtörlesztésének kifizetésére a személyi jövedelemadóról szóló 1995.évi CXVII. törvény és lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigénynek nem megfelelő feltételekkel nyújtotta a Társaság.


A munkavállaló munkaviszonya közös megegyezéssel 2015.09.14-én megszűnt, melyet követően a Társaság elengedte a kölcsön fennmaradó összegét. A kölcsön elengedésére vonatkozó szerződés 2015.12.21-én lett a felek által aláírva, a kölcsön fennmaradó összege 2015.12.21-én 3.728.400 Ft. A munkavállaló a kölcsön elengedésére vonatkozó szerződés aláírásának napján már nem állt munkaviszonyban a Társaságnál.

Kérem állásfoglalásukat, hogy a Társaság által elengedett kölcsön után – mint adóköteles vissza nem térítendő támogatás – nem önálló tevékenységből származó jövedelemként kell-e megfizetni az adókat, járulékokat? Kérem állásfoglalásukat, hogy a Társaságot és a volt munkavállalót milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli.

 

Az Szja tv. szerint kamatjövedelmet nem képező, de a köznyelv, illetve a Ptk. szerint is kamatnak nevezett jövedelem adókötelezettsége adójogi szempontból a juttató és az adós magánszemély között fennálló jogviszony, valamint a juttatás körülményei alapján kell mérlegelni, azaz a minősítés szempontjából munkaviszonyból származó nem önálló vagy egyéb összevonandó jövedelem. Amennyiben a kölcsönszerződést változó kamatozásra, a mindenkori jegybanki alapkamat 5 %ponttal növelt összegére kötötték, ekkor nem keletkezett a magánszemélynek jövedelme.

A kölcsönkövetelésből származó jövedelem megállapítása során az adóalapot 16 %-át személyi jövedelemadó és 27 % egészségügyi hozzájárul terheli az Eho tv. 3. § 5 (1) bek. a) pontja alapján.

A magánszemély esetében a Társaság által elengedett követelés az Szja tv. 4. § (2) bek. alapján a magánszemély bevételének minősül, amely bevétel, mint egyéb jövedelmet terheli adókötelezettség. A bevétel napján (szerződés módosítása), ha a magánszemély nem biztosított (nem áll munkaviszonyban) akkor a magánszemély szempontjából elengedett tartozás bevételnek [Szja tv. 5. § (3) bek.] minősülő összege után 27 %-os egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettsége van a Társaságnak.

Ha a Társaság a magánszeméllyel szembeni követelését (ideértve a a még meg nem fizetett kmat miatti követelést is) elengedi, nem kell a társasági adó alapját (rendkívüli ráfordításként elszámolt elengedett követelés összegével növelni a Tao tv. 8. § (1) bek. h) pontja alapján.

Az illetéktörvény 17. § (1) bek. c) pontja alapján a fentiek miatt (tb. vagy eho megfizetése) nem keletkezik illetékfizetési kötelezettség.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolte meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.