Ez kell a biztonságos munkavégzéshez


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen követelményeket tartalmaz a munkavédelemről szóló törvény a munkáltatók és a munkavállalók számára a biztonságos munkavégzés érdekében?


Valamennyi munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért, melynek módját jogosult meghatározni.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény a nemzetközi munkaügyi egyezményekből és ajánlásokból kiindulva határozza meg a munkáltatókat és munkavállalókat érintő kötelezettségeket és jogokat. Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés megteremtése a munkáltatók és munkavállalók érdeke is egyben, így a törvény mindkettő oldalról tartalmaz fontos követelményeket, valamint meghatározza felelősségüket.

Vannak általános követelmények

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató részére olyan általános követelményeket támaszt a törvény, amelyeket minden helyzetben köteles figyelembe venni. 

Ilyenek a következők:

  • a) a veszélyek elkerülése; 
  • b) a nem elkerülhető veszélyek értékelése; 
  • c) a veszélyek keletkezési helyükön történő leküzdése; 
  • d) az emberi tényező figyelembevétele a munkahely kialakításánál, a munkaeszközök és munkafolyamat megválasztásánál, különös tekintettel az egyhangú, kötött ütemű munkavégzés időtartamának mérséklésére, illetve káros hatásának csökkentésére, a munkaidő beosztására, a munkavégzéssel járó pszichoszociális kockázatok okozta igénybevétel elkerülésére; 
  • e) a műszaki fejlődés eredményeinek alkalmazása; 
  • f) a veszélyes helyettesítése veszélytelennel vagy kevésbé veszélyessel; 
  • g) egységes és átfogó megelőzési stratégia kialakítása, amely kiterjed a munkafolyamatra, a technológiára, a munkaszervezésre, a munkafeltételekre, a szociális kapcsolatokra és a munkakörnyezeti tényezők hatására; 
  • h) a kollektív műszaki védelem elsőbbsége az egyéni védelemhez képest; 
  • i) a munkavállalók megfelelő utasításokkal történő ellátása. 

A kockázatértékelés elengedhetetlen

A törvény előírja, hogy a munkáltató köteles legalább három évente kockázatértékelést végezni, amelyben minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékeli a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, különös tekintettel az alábbiakra:

  • alkalmazott munkaeszközök,
  • veszélyes anyagok és keverékek,
  • a munkavállalókat érő terhelések,
  • a munkahelyek kialakítása

A kockázatértékelés lényege, hogy a munkáltató ezáltal azonosítsa a várható veszélyeket, valamint a veszélyeztetettek körét, továbbá felbecsülje, hogy milyen mértékű a veszélyeztetettség. A kockázatértékelést követően pedig annak megállapításait figyelembe véve, a feltárt kockázatok kezelése során határozza meg a védekezés leghatékonyabb módját, illetve az alkalmazandó szervezési és egészségügyi megelőzési intézkedéseket.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A 3 évente elkészített kockázatértékelés azonban csak az alap eset, ugyanis vannak bizonyos esetek, amikor indokolt és ezáltal kötelező ennél sűrűbben is elvégezni. Ilyenek például a következők:

  • a) az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, vagy a munkavégzés módja megváltozik, 
  • b) minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatás, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltoznak – ideértve a munkaklíma-, zaj-, rezgésterhelést, légállapotokat (gázállapotú, por, rost légszennyezők minőségi, illetve mennyiségi változást), 
  • c) az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben bekövetkezett munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés előfordulása, továbbá 
  • d) ha a kockázatértékelés a külön jogszabályban meghatározott szempontra nem terjedt ki. 

A kockázatértékelés elvégzéséről külön dokumentációt kell készíteni, amelyet a munkáltató köteles legalább 5 évig megőrizni. 

A munkáltatónak tennie kell a megelőzésért

A munkáltatónak vannak evidens kötelességei az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés fenntartása érdekében. Ennek keretében fontos, hogy ellássa a munkavállalókat a szükséges tájékoztatásokkal, rendszeresen meggyőződjön arról, hogy egyrészt a munkakörülmények megfelelnek- e a követelményeknek, másrészt, hogy a munkavállalók betartják- e a rájuk vonatkozó szabályokat. Ezen felül kötelessége megfelelő munkaeszközöket biztosítani, megtárgyalni a munkavállalókkal az új technológiák bevezetésével járó egészségre és biztonságra kiható következményeket, valamint feladata kivizsgálni a rendellenességeket vagy bejelentéseket és olyan személyt/szervet kijelölni, aki gondoskodik a munkavédelmi feladatok elvégzéséről.

A munkáltatónak fontos feladata az elsősegély, az orvosi sürgősségi ellátás, a mentési és a tűzvédelmi feladatok ellátásának megszervezése is, annak érdekében, hogy amennyiben szükséges, haladéktalanul fel lehessen venni a kapcsolatot a külső szolgálatokkal, szervekkel. Ezen túl minden intézkedést meg kell tennie a munkahely kiürítésére is egy esetleges veszély esetére, valamint ki kell jelölnie és fel kell készítenie a tűzvédelmi, katasztrófavédelmi feladatok ellátására alkalmas munkavállalókat is.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A munkáltató további lényeges feladata, hogy foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosítson valamennyi munkavállalója részére.

Ki kell oktatni a munkavállalókat

A munkáltatónak további fontos kötelezettsége a munkavállalók oktatása, amely lényeges szempont arra nézve, hogy a dolgozók is tudomást szerezzenek az elméleti és gyakorlati ismeretekről, szabályokról, utasításokról. Az oktatás meg kell tartani a munkába álláskor, a munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek változásakor is, továbbá a munkaeszköz átalakításakor vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor és új technológia bevezetésekor.

Az oktatást rendes munkaidőben kell megtartani, és szükség esetén időszakonként – a megváltozott vagy új kockázatokat, megelőzési intézkedéseket is figyelembe véve – meg kell ismételni. Fontos, hogy igazolható is legyen, ezért a résztvevők aláírásával ellátva írásban rögzíteni kell azt.

A munkavédelmi törvény tiltja a munkavállaló önálló foglalkoztatását addig, amíg a fenti ismereteket meg nem szerzi. Ezáltal a dolgozó oktatás nélkül kizárólag egy olyan kijelölt személy irányítása és felügyelete mellett végezheti munkáját, aki rendelkezik a szükséges ismeretekkel és gyakorlattal.

A munkavállalói kötelezettségek

A munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, a munkavédelemre vonatkozó szabályok, utasítások megtartásával, a munkavédelmi oktatásnak megfelelően végezhet munkát. Továbbá köteles a munkáltatóval, munkavédelmi képviselővel és munkatársaival együttműködni, valamint munkáját úgy végezni, hogy ez saját vagy más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse. Így különösen köteles meggyőződni a munkaeszközök biztonságos használatáról, karbantartani azokat, védőeszközt és megfelelő ruházatot használni, a munkaterület szabályait megtartani, a szükséges ismereteket elsajátítani és alkalmazni, orvosi vizsgálaton részt venni, üzemzavarról és balesetről a munkáltatót azonnal tájékoztatni, az üzemzavart tőle elvárhatóan elhárítani.

A munkavállaló jogosultságai

A törvény a munkavállaló oldalára jogosultságot is telepít. Feljogosítja arra, hogy bizonyos feladatokat megköveteljen munkáltatójától. Ez vonatkozik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeire, a védőintézkedésekre, az ismeretek rendelkezésre bocsátására, illetve betanításra, valamint a munkavédelmi felszerelések, védőital és tisztálkodási lehetőség biztosítására. 

Tehát amennyiben a munkáltató nem teljesíti a fenti kötelezettségeit, abban az esetben a munkavállaló felléphet az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében amely miatt őt hátrány nem érheti, a törvény értelmében. 

A munkavállaló megtagadhatja a munkavégzést

Amennyiben azonban a munkavállaló életét, egészségét vagy testi épségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné a számára előírt munkavégzés, abban az esetben a törvény felhatalmazz a dolgozót arra is, hogy megtagadhatja azt. Azonban súlyosabb esetnek minősíti a törvény, ha a munkáltató utasításának teljesítésével a dolgozó másokat közvetlenül és súlyosan veszélyeztetne, így ebben az esetben a teljesítés megtagadása már nem lehetősége, hanem kötelessége. Veszélyeztetésnek minősül különösen a szükséges biztonsági berendezések, az egyéni védőeszközök működőképtelensége, illetve hiánya.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.