Így kap szabadságot a munkába visszatérő kismama


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyermek gondozása hosszabb tartamú távollétre jogosítja a munkavállalót, amelyek közül egyes időszakokra jár az időarányos szabadság is. Hogyan kell kiadni ezeket a „bent ragadt” napokat, amikor a munkavállaló visszatér dolgozni?


Az anyát megillető 24 hét szülési szabadságot követően a gyermek gondozása céljából a törvény alapján akár az anya, akár az apa a gyermek harmadik életéve betöltéséig fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ezt meghaladóan a gyermek személyes gondozása céljából a gyermek tizedik életéve betöltéséig is fizetés nélküli szabadságon maradhat a munkavállaló, addig, amíg gyermekgondozási segélyt, illetve 2016. január 1-jétől az ezt felváltó gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak részére. Ez az ellátás a gyermek tizedik életévének betöltéséig akkor jár, ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos.  

A szülő a törvény alapján tehát akár meglehetősen hosszú ideig jogosult otthon maradni gyermekével, amely időtartam alatt munkaviszonya változatlanul fennáll. A tartós távollét alatt munkabérben nem részesül, és szabadságra jogosító időként is csak korlátozott időtartam, a szülési szabadság és a fizetés nélküli szabadság első hat hónapja vehető számításba. Mivel nem kizárt, hogy a gyermekét otthon személyesen gondozó szülő még a 2012. június 30-ig hatályos régi Munka Törvénykönyve szerint ment el fizetés nélküli szabadságra, és akár gyermeke tizedik életéve betöltéséig is távol lehet munkahelyétől, ezért ki kell térnünk a korábban hatályos szabályokra is, mivel a hatályba léptető szabályok szerint a 2012. július 1. előtt igénybe vett fizetés nélküli szabadságra a régi Munka Törvénykönyvének az igénybevételkor hatályos szabályait kell alkalmazni. Ha például a munkavállaló 2010. február 1-jétől van fizetés nélküli szabadságon akként, hogy tartósan beteg gyermekét személyesen gondozza, azonban 2016. február 1-jétől újra munkába kíván állni, esetében a régi Munka Törvénykönyve 2010. február 1-ján hatályos szabályait kell alkalmazni, amely akkor még úgy rendelkezett, hogy a gyermekgondozási szabadság első évére jár szabadság. Kimondta azt is a régi Munka Törvénykönyve, hogy a hat hónapra csökkentett szabadságra jogosító idő csak a 2011. augusztus 1-je után kezdődött fizetés nélküli szabadság esetében alkalmazandó.

Munkajogi Klub Online Extra

 

 

+ GARANTÁLT MEGLEPETÉS – Egy könyv, amely választ ad számos munkajogi kérdésre

 

Megrendelés >>

Miután megállapításra került a gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló távollét alatt összegyűlt, illetve a távolléte megkezdése előtt az adott tárgyévben járó, de még ki nem adott szabadságainak száma, a munkavállaló munkába állásával időszerűvé válik ezen szabadságok kiadása. Ennek során a munkáltatónak figyelemmel kell lennie egy különleges munkajogi rendelkezésre, miszerint ha a szabadságot a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az esedékessége évében kiadni, akkor az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül azt ki kell adni. Felmerül a kérdés, hogy eleget tesz-e a munkáltató ezen előírásnak azzal, ha a munkavállaló munkába állását követően a hatvanadik napon megkezdi a gyermekgondozási szabadság alatt ki nem adott szabadság kiadását, vagy hatvan napon belül azt teljes mértékben ki is kell adnia. Álláspontunk szerint a törvény megfogalmazásából, valamint azon főszabályból, hogy a szabadságot az esedékessége évében kell kiadni, és az ettől eltérő esetek csak kivételesek, az következik, hogy a munkáltató nem várakozhat az összegyűlt szabadság kiadásával, hanem azt hatvan napon belül ki kell adnia. Ezt az értelmezést indokolja a munkavállaló érdeke, továbbá az a gyakorlat is, hogy a szülőnek a munkahelyre történő visszatérésekor még néhány hétig általában feladata a gyermek bölcsődébe, óvodába történő beszoktatása, amelyhez többnyire szabadságot kíván igénybe venni. 

A jelenleg hatályos szabályok szerint a gyermekgondozási szabadság miatt ki nem adott szabadságot pénzben megváltani nem lehet, azt a munkáltató köteles kiadni. Más alternatíva tehát nincs. A régi Munka Törvénykönyve még lehetővé tette, hogy a 2011. augusztus 1-je után lejáró fizetés nélküli szabadság esetén a felek megállapodjanak, hogy amennyiben a munkavállaló a gyermekgondozási szabadság első hat hónapjára járó szabadságot nem kapta meg, azt a munkáltató pénzben megváltsa. A Munka Törvénykönyvének hatályba lépéséről rendelkező szabályok azonban ilyen esetben is csak 2012. december 31. napjáig tették lehetővé a gyermekgondozási szabadság első hat hónapjára járó szabadság megváltását a felek megállapodásában.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.