Infografika: ennyi állást vehetnek el a robotok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hazai állások többségét is fenyegeti az automatizáció – jeleníti meg a Bruegel számításait a Statista infografikája.


Statista infografikájának időszerűségét egy automatizált cipőgyár híre szolgáltatja. A Bruegel – egy brüsszeli központú think tank – egy amerikai tanulmány módszertani megközelítését alkalmazta az európai munkaerőpiacra. Bár sokan osztják a nézetet, hogy a technológia több állás hoz létre, mint amennyit megszüntet, a WEF idei tanulmánya sem ezt az optimizmust támasztja alá. Így egyre több közgazdász veti föl, hogy az a technológiai munkanélküliség, amelyet a mesterséges intelligencia egyre terjedő alkalmazása okoz, minőségileg más, mint amivel eddig a történelemben találkoztunk.

Magyarországon az uniós átlag feletti arányban fenyegeti az álláshelyeket az automatizáció, amelyhez nyilvánvalóan köze van annak is, hogy sok álláshely található az iparban, amelynek automatizációja egyre inkább előrehalad.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Távmunka és költségtérítése szabályai 2024-ben

A munkáltató alapvető kötelezettsége, hogy a munkavállalók részére a munkaviszony teljesítésével összefüggésben felmerült költségeket megtérítsék. Ez az állítás a távmunkában dolgozók esetében is igaz, a hatályos jogszabályi környezet pedig adómentes juttatási lehetőséget is biztosít az ilyen munkavállalók számára.

2024. május 27.

Felforgatja a munkaerőpiacot a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia (MI) által érintett ágazatokban ugrásszerűen nőtt a termelékenység, az MI-t használó állások egyre nagyobb számban jelennek meg és akár 25%-os bérprémiumot kínálnak – derül ki a PwC Global AI Jobs Barometer felméréséből, mely 15 ország több mint félmilliárd álláshirdetését elemezte.