Iskolakezdési támogatás – egyetemistáknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyakran kérdezik munkavállalók, hogy egyetemisták után kaphatnak-e a szülők iskolakezdési támogatást. Ha a klasszikus iskolakezdési támogatásra gondolunk, akkor bizony nemmel kell nekik válaszolnunk, hiszen ez csak a közoktatásban résztvevő iskolaévet kezdő gyermekekre vonatkozhat. Azonban a személyi jövedelemadóról szóló törvény tartalmaz olyan lehetőségeket, melyek a felsőoktatásban résztvevő hallgatók esetében is nyújtanak támogatást. Mégpedig az önsegélyező pénztáron keresztül.


Az önsegélyező pénztárba az egészségpénztári hozzájárulással összeszámolva a minimálbér 30 százalékáig adhat havonta a munkáltató juttatást 35,7% közteherrel. Ez a pénztártag egyéni számlájára kerülő befizetés aztán a legtöbb esetben180 napon belül nem használható fel egyéni szolgáltatások finanszírozására.

Azonban ha a befizetett összegnél lejárt ez a várakozási idő, akkor a szolgáltatások közt megjelenik a következő lehetőség is:

1993. évi XCVI. törvény az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról 50/B. § (1) Az önsegélyező pénztár kiegészítő önsegélyező szolgáltatásként a következő szolgáltatásokat nyújthatja:

„g) nevelésiév-kezdési, tanévkezdési (beiskolázási) támogatás, mellyel a közoktatásról szóló törvényben meghatározott gyermek, tanuló számára, a rá tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult személy által vásárolt tankönyv, taneszköz, ruházat árának valamint a felsőoktatásról szóló törvény 1. számú mellékletében felsorolt, Magyarország államilag elismert felsőoktatási intézményében hallgatói jogviszonnyal rendelkező 25. életévét be nem töltött természetes személy tekintetében kifizetett, költségtérítés (tandíj), térítési díj, kollégiumi díj, albérleti díj megtérítése biztosítható. A beiskolázási támogatás éves összege egy személy részére gyermekenként legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér lehet;”

A törvényi szakaszból látható, hogy éves szinten a minimálbér értékéig az egyetemisták után is kaphatnak a pénztártagok évkezdéshez támogatást. Pontosabban 25 éves korig a „felsőoktatásról szóló törvény 1. számú mellékletében felsorolt, Magyarország államilag elismert felsőoktatási intézményében hallgatói jogviszonnyal rendelkező” hallgatókra tekintettel a tandíjat, térítési díjat, kollégiumi díjat, és albérleti díjat vagy ennek egy részét fizeti ki a pénztár a bent lévő aktív pénzekből.

 

A cikk szerzője a CafeteriaTREND magazin alapítója.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Vasutas Szakszervezet: El a kezekkel a home office-tól!

Végtelenül barátságtalan lépésnek tartja a Vasutasok Szakszervezete Lázár János legújabb népszerűtlen döntését, a home office betiltását. A VSZ a vasutasok tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében is felszólítja a minisztert, vonja vissza ez a családellenesnek is számító intézkedést.

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).