Januárban tovább csökkent az álláskeresők száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyilvántartott álláskeresők száma 4,9 százalékkal csökkent Magyarországon egy év alatt, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában a 2019. januári zárónapon 254 200 álláskereső szerepelt, mintegy 13 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az NFSZ a honlapján közölte: 2019 első hónapjában a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 5,2 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 3,6 százalék. A legalacsonyabb értékekkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye rendelkezett.

Januárban 36 600 álláskereső kérte nyilvántartásba vételét a kirendeltségeken, 9,5 százalékuk első alkalommal regisztrált. Az új belépők száma az előző évinél 4,7 százalékkal kevesebb volt.

Az álláskeresők 8,7 százaléka, 22 200 volt pályakezdő. A legtöbb pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, de Hajdú-Bihar és Baranya megyében is jelentős a regisztrált pályakezdő álláskeresők száma.

Az álláskeresők 26,4 százaléka, 67 200 ember tartósan, több mint egy éve keresett munkát, ez 6,6 százalékponttal jobb arány az egy évvel korábbinál.

Az év első hónapjában 35 600 volt a 25 év alatti és 64 700 az 55 év feletti álláskeresők száma, arányuk 14,0, illetve 25,4 százalékot tett ki.

Az NFSZ adatai szerint januárban 140 400 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, 47,9 százalékuk álláskeresési ellátásban, a többiek szociális jellegű támogatásban részesültek. Az álláskeresők 44,7 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.

A foglalkoztatók 15 700 új betölthető álláshelyet jelentettek be januárban, ezek 30,5 százalékához igényeltek támogatást. Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 4800 volt, amelynek 89,7 százaléka a közfoglalkoztatáshoz tartozott. A legtöbb támogatott álláshelyet Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Baranya és Békés megyében hirdették meg.

Januárban 87 800 álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 68 700 maradt betöltetlen.

Az év első hónapjában 508 munkavállaló csoportos létszámleépítését jelentették be a foglalkoztatók. Az elbocsátások a szektorok közül a közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek, illetve a villamos világítóeszköz gyártását, a baromfihús feldolgozását, tartósítását, az egyéb kiegészítő üzleti szolgáltatást, az üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadást és a kötelező társadalombiztosítást, területileg pedig Fejér és Békés megyét, valamint Budapestet érintette.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos volt a 2018. október-decemberi gördülő negyedévben, a 15-74 éves népességből 167 200-an voltak munka nélkül. A ráta az előző év azonos időszakához képest 0,2 százalékponttal csökkent.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Vasutas Szakszervezet: El a kezekkel a home office-tól!

Végtelenül barátságtalan lépésnek tartja a Vasutasok Szakszervezete Lázár János legújabb népszerűtlen döntését, a home office betiltását. A VSZ a vasutasok tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében is felszólítja a minisztert, vonja vissza ez a családellenesnek is számító intézkedést.

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).