Javulóban a magyar munkavállalók hangulata


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt időszakban tapasztalt jelentős áremelkedések egyelőre nem befolyásolták a munkaerőpiaci folyamatokat, a magyar munkavállalók érzékelhetően optimistábban ítélik meg az egzisztenciális helyzetüket, mint három vagy hat hónappal korábban – közölte kedden a BNP Paribas Cardif biztosító cég a Mediánnal közös munkaerőpiaci kutatásának eredményeit.

Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója a közleményben kifejtette: az elmúlt három-hat hónapban némi javulás mellett alapvetően stabilizálódott a munkavállalók hangulata, ami annak is köszönhető, hogy ebben az időszakban érdemben nem változott a munkanélküliségi ráta.

A felmérés alapján képzett BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Index 75 ponton állt az első negyedévben, amely az előző negyedévhez képest nem változott, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva 3 ponttal esett.

A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók 44 százalékának a háztartása legfeljebb három hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami az előző negyedévhez képest 4 százalékpontos, a bázisidőszakhoz viszonyítva 3 százalékpontos csökkenés. A válaszadók 31 százaléka ennél hosszabb, 4 hónap és egy év közötti időszakot is át tudna vészelni, ami a tavalyi első negyedévhez képest 5 százalékpontos emelkedést mutat. Minden ötödik dolgozó (21 százalék) jelezte, hogy egy évet is képes lenne átvészelni ilyen esetben.

A megkérdezettek 73 százaléka úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik még több mint öt évig biztosan megmarad. Mindez éves összevetésben 2 százalékpontos esés, az előző negyedévhez képest viszont 2 százalékpontos emelkedést jelent. Azzal kapcsolatban azonban kevésbé optimisták a válaszadók, hogy állásuk elvesztése vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Ez a részmutató 62 ponton állt, ami az előző negyedévhez képest 1 pontos emelkedést, az egy évvel korábbi bázisidőszakhoz viszonyítva 1 pontos csökkenést jelent.

A felmérés szerint minden harmadik munkavállaló hajlandó lenne olyan típusú biztosítást kötni, ami a munkahely elvesztése esetén pénzügyi segítséget nyújt. A válaszadók 23 százaléka jelezte, hogy már rendelkezik ilyen típusú biztosítással – derül ki a jelentésből. A BNP Paribas Cardif Biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben alkotta meg az indexet, amely azt méri, mennyire stabil a munkaerőpiac a munkavállalók szemszögéből. Az index 1200 fő személyes megkérdezésén alapul, a minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Nagyon meglódultak a fővárosi albérletárak, lassít a vidék

Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat. Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei árszint a tavalyit, de az egyszobás lakások esetében majdnem húsz százalékos emelkedésről számolt be Kosztolánczy György. Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak – olvasható a cég Adó Online-nak elküldött közleményében.

2024. november 22.

Zuhantak a beruházások

A beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.