Kérdés: rendkívüli munkaidő ellentételezése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alábbi megállapodás (aláírva a szakszervezet és a menedzsment által) jogszerű-e, ha a kollektív szerződés nem tartalmaz a megállapodás tartalmával ellentétes rendelkezést?


„Szükségessé vált, hogy a napi rendes munkaidőt meghaladóan teljesített rendkívüli munkaidő („túlóra”) ellentételezésének hagyományos gyakorlatát („csúsztatás”) írásban is rögzítsük.

Eszerint a kötött munkarendben dolgozó szellemi állomány esetében lehetőség van arra, hogy a munkanapon (hétfőtől péntekig) teljesített többlet munkaidőt a munkavállaló a vezetőjével egyeztetett módon szabadidőként kétszeres szorzóval bérfizetés nélkül megkapja.

Kivételes esetben lehetőség van fizikai munkavállaló esetében is a leírt ellentételezés
alkalmazására.

A többlet munkaidő teljesítését és a kiadását a szervezeti egység vezetője tartja nyilván és a tárgyhónap végén írásban jelenti a HR osztálynak.

A napi rendes és rendkívüli munkaidő teljesítésének összhangban kell lennie a portai beléptető kapu időadataival.”

Válasz:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerint kollektív szerződés a rendkívüli munkavégzésért járó bérpótlék szabályaitól eltérhet a munkavállaló hátrányára (Mt. 143. § és 165. §). A rendkívüli munkaidőre járó alapbér elvonására azonban nincs lehetőség.

Ez következik egyrészt a munkáltatót terhelő foglalkoztatási kötelezettségből [Mt. 51. § (1) bekezdés], illetve abból az alapelvből, hogy a munkaviszonyban a munkavégzés díjazás ellenében történik [Mt. 42. § (2) bekezdés]. A törvény kógens szabálya tiltja továbbá, hogy a munkavállaló munkabér iránti igényéről egyoldalúan lemondjon [Mt. 163. § (1) bekezdés].

A tervezett rendelkezés szerint a kollektív szerződés a rendkívüli munkavégzésért munkabért nem, csak a rendkívüli munkaidő kétszeresének megfelelő szabadidőt biztosítana. A fentiekből eredően a rendkívüli munkaidőre járó alapbér kollektív szerződésben sem vonható el a munkavállalótól, csupán az azon felül járó bérpótlék szabályozható a törvénytől eltérően.

Ezért a tervezett megoldás csak akkor jogszerű, ha legalább a rendkívüli munkaidőre járó alapbérét megkapja a munkavállaló. A bérrel nem díjazott szabadidő pedig nem lehet több az alapbérrel díjazott rendkívüli munkaidőnél.

HR & Munkajog

Havonta megjelenő jogi szaklap, amely munkajoggal foglalkozók, munkaügyi és HR szakemberek számára nyújt segítséget.
A lap nem csak nyomon követi a gyakran változó munkajogi, foglalkoztatáspolitikai, adójogi, valamint társadalombiztosítási jogszabályok változásait, de értelmezi is azokat.

Lapozzon bele májusi számunkba>>

Bővebb információk és megrendelés

Ellenkező esetben ugyanis sérülne a munkáltató foglalkoztatási kötelezettsége és a munkavállaló munkabérhez való joga, hiszen nem csupán a munkaidő „csúsztatásáról”, hanem megrövidítéséről lenne szó. Ha azonban a munkavállaló a szabadidőre is megkapja alapbérét, annak mértéke a teljesített rendkívüli munkaidőnél magasabb is lehet.

Válaszadó: Dr. Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.