Keresőképtelenség, betegszabadság, táppénz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy ideális, az emberi tényező kiszámíthatatlanságát nélkülöző világban a munkavállalók a jogszabályi keretek közt ugyan, de mindig a munkáltató igényeinek, és ezzel összhangban lévő saját akaratuknak megfelelő időben és állapotban állnának a munkáltató rendelkezésére. A realitás azonban ettől eltérő képet mutat. A munkavállalók különböző okok miatt képtelenné válhatnak arra, hogy munkavégzési kötelezettségüknek adott időszakban eleget tegyenek. Egy szociális államban azonban a keresőképtelenség nem jelenthet olyan mértékű jövedelem-kiesést a munkavállaló számára, hogy az megélhetését veszélyeztesse. A munkavállaló ezért ezekben az időszakokban is jogosult bizonyos juttatásokra: ilyen a betegszabadság idejére járó díjazás és a táppénz.


Ahhoz, hogy a betegszabadság és a táppénz fogalmát és kifizetésének feltételeit egymástól elkülönítsük, mindenképpen ismernünk kell mindkét juttatás előfeltételének, a keresőképtelen állapotnak a fogalmát. Keresőképtelen egyrészt, aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni, aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban részesül, akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, valamint aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható. Keresőképtelen az a szülő is, aki várandóssága, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni és csecsemőgondozási díjra nem jogosult, aki tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése alatt gyermeke mellett tartózkodik a kórházban, aki ilye korú beteg gyermekét otthon ápolja illetve az az anya, aki kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja. Ezen felül méltányosságból adható táppénz tekintetében keresőképtelennek minősül az a szülő, aki 12 és 18 év közötti beteg gyermekét otthon ápolja vagy gyermeke mellett tartózkodik a kórházban. Bármely okból fennálló keresőképtelen állapot igazolására kizárólag orvos jogosult.

A betegség miatt igazoltan keresőképtelen munkavállaló évente 15 nap betegszabadságra jogosult. Amennyiben a munkaviszony év közben jön létre, a munkavállalónak a munkában töltött idővel arányos betegszabadság jár. Mivel a korábbi szabályozással ellentétben a volt munkáltatónak már nem kell igazolást kiállítania a felhasznált betegszabadságok számáról, az új munkáltatónak nincs információja erre vonatkozóan. A munkavállalót attól függetlenül megilleti az arányos betegszabadság, hogy előző munkaviszonyában az arányosnál több vagy kevesebb betegszabadságot kapott. Betegszabadsága tartamára a munkavállalót távolléti díjának 70%-a illeti meg, ezt a kifizetést teljes egészében a munkáltató köteles teljesíteni. 

 

A betegszabadságot a munkáltató a rendes szabadságra vonatkozó szabályok szerint köteles nyilvántartani, döntése szerint vagy napokban, vagy órákban vezeti a felhasznált időt. Abban az esetben, ha az órában nyilvántartott betegszabadság maradéka egy egész beosztás szerinti munkanapot már nem tesz ki, attól függetlenül hány óra betegszabadsága maradt még a munkavállalónak, az egész munkanapot betegszabadságként kell kiadni. Következésképpen olyan eset nem állhat elő, hogy egy adott munkanap egy részére betegszabadság, a másik részére pedig táppénz jár a munkavállalónak. A betegszabadságot a munkáltató a szabadsághoz hasonlóan munkanapra adja ki, általános munkarendben tehát nem számolható el betegszabadság hétvégére. Amennyiben a munkavállaló szabadsága során keresőképtelenné válik, a kiadott szabadságot onnantól betegszabadságként és nem szabadságként kell nyilvántartani és kifizetni. Nem eredményez betegség miatti keresőképtelenséget az üzemi baleset, a foglalkozási betegség és a veszélyeztetett terhesség. Ezekben az esetekben a munkavállalónak nem adható ki betegszabadság, részére a társadalombiztosító más jogcímen teljesít kifizetést. 

Amennyiben a munkavállaló betegszabadságra tárgyévben már nem jogosult, de keresőképtelenné válik, táppénzre való jogosultságát a társadalombiztosító vizsgálja. A táppénzre való jogosultság megállapításához igazolt keresőképtelenség, fennálló biztosítási jogviszony és járulékfizetési kötelezettség szükséges. Hiába áll fenn tehát a munkavállalónak biztosítási jogviszonya, ha járulékfizetési kötelezettség nem terheli, nem jogosult táppénzre. Annak a feltételnek, mely szerint a munkavállalónak biztosítási jogviszonyban kell állnia a társadalombiztosítóval, nem elég a folyósítás kezdetén teljesülnie, szükséges, hogy a táppénzfolyósítás egész tartama alatt fennálljon a jogviszony. Ha a biztosítási jogviszony időközben szűnik meg, a munkavállaló többé nem jogosult táppénzre, a biztosító nem teljesít többé kifizetést. A táppénzre való jogosultságnak időbeli korlátja is van, egy év folyamatos folyósítást követően a munkavállaló jogosultsága megszűnik, ezután keresőképtelenségére tekintettel már nem illeti juttatás.  

A táppénz összegét mindig a munkavállaló keresőképtelenségének első napján érvényes napi alap szerint számolja ki a társadalombiztosító. Táppénz a keresőképtelenség minden naptári napjára jár, függetlenül attól, hogy az adott nap munkanap, munkaszüneti nap, ünnepnap vagy pihenőnap. Mértéke a napi alap 60%-a. Amennyiben a munkavállaló keresőképtelenségét megelőzően nem állt 2 évig folyamatosan biztosítási jogviszonyban, az ellátás mértéke a napi alap 50%-a. Ugyanennyi táppénz jár azokra a napokra, melyeket a munkavállaló kórházban tölt. Az ellátást a munkavállaló számára a társadalombiztosító fizeti ki, azonban a juttatás fedezetének harmadát a munkáltató ún. táppénz-hozzájárulása biztosítja. A munkáltató és a társadalombiztosító költségmegosztásának köszönhetően a munkáltató akkor is köteles bizonyos összeget a munkavállaló ellátására fordítani, ha az 15 napon túl keresőképtelen. 

[htmlbox Opus_Simplex]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.