KSH: júliusban 3,1 százalékkal nőttek a keresetek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júliusban 3,1 százalékkal nőttek a bruttó és a nettó keresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 3,8 százalékos volt a növekedés – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


A keresetek emelkedése némileg lassult az előző havi 3,6, illetve 4,7 százalékos ütemet követően. A 0,4 százalékos júliusi inflációval számolva a reálkeresetek emelkedése júliusban 2,7, illetve 3,4 százalékos volt.

A versenyszférában 3,7 százalékkal nőttek a bruttó keresetek, ezen belül a rendszeres bérek is 3,6 százalékkal emelkedtek. A költségvetési intézményeknél 1,5, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 3,8 százalékos volt a keresetek növekedése.

A júliusi keresetnövekedésre hatással volt a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozóknál bevezetett kiegészítő pótlék is – állapította meg a KSH.

Az év első hét hónapjában 3,5 százalékkal nőttek a keresetek a nemzetgazdaságban és átlagosan 243 ezer forint fölé emelkedtek a közfoglalkoztatás hatásától megtisztítva pedig megközelítették a 256 ezer forintot.  Közfoglalkoztatottak nélkül a versenyszférában 261 ezer, a költségvetési intézményeknél 246 ezer forint volt a hét havi átlagkereset.  

Új szolgáltatásokkal bővült a munkajog.hu:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

A pénzügyi biztosítási szektorban hagyományosan legmagasabbak az átlagkeresetek, júliusban 505 ezer forintot értek el, ez 0,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, de 9,1 százalékkal alacsonyabb az áprilisi 557 ezer forintnál.  

A mezőgazdaságban 7,1, az építőiparban 7,7 százalékkal nagyobb volt az átlagkereset, mint tavaly júliusban, ez 194, illetve 200 ezer forint bruttót jelentett.  Az ipari átlagkereset 261 ezer forint volt, a kereskedelemben 224, a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás területén csak  155 ezer forint volt a bruttó kereset az infokommunikációs szektorban viszont elérte a 456 ezer forintot.

A költségvetési szektoron belül a közigazgatás, védelem és társadalombiztosítás terén dolgozók keresete 280 ezer forint volt, az egészségügyben 219, az oktatásban 259 ezer forint volt a júliusi átlagkereset.  

A KSH friss adataiból kiderül, hogy a közfoglalkoztatottak száma júliusban megközelítette 203 ezret, ami  245 ezerrel, azaz 13,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A teljes munkaidőre 79,5 ezer forintot kaptak, 1,4 százalékkal többet, mint tavaly júliusban.

A vállalkozásoknál 47 ezerrel, 2,5 százalékkal  többen álltak alkalmazásban, mint tavaly júliusban.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.